{"vars":{{"pageTitle":"Załamanie kredytowe w Polsce większe niż w innych krajach. Winny jest WIBOR","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki","citi-handlowy","hipoteki","kredyty","kredyty-hipoteczne","kredyty-mieszkaniowe","najnowsze","nbp","rada-polityki-pienieznej","rpp","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"6 lutego 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":480041}} }
300Gospodarka.pl

Załamanie kredytowe w Polsce większe niż w innych krajach. Winny jest WIBOR

Wartość udzielanych kredytów spadła w Polsce znacznie mocniej, niż w innych krajach regionu, wynika z analizy ekonomistów banku CitiHandlowy. Dotyczy to szczególnie kredytów dla gospodarstw domowych.

Eksperci banku przytaczają dane z których wynika, że spadek akcji kredytowej w Polsce w IV kwartale przekroczył 2,5 proc. PKB. To znacznie więcej niż w Czechach i na Węgrzech, gdzie akcja kredytowa rosła.

Według ekonomistów CitiHandlowego są dwa główne powody załamania rynku kredytów w Polsce. Pierwszy to fakt, że ponad 95 proc. kredytów mieszkaniowych jest powiązanych ze zmienną stopą procentową. Bazą ich oprocentowania są stawki WIBOR, których wzrost przez wiele miesięcy wyprzedzał decyzje Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych.

– Z tego powodu zacieśnienie monetarne z ostatnich kwartałów stworzyło większy niż w innych krajach bodziec do nadpłaty kredytu – piszą ekonomiści w swoim poniedziałkowym raporcie.

Drugi powód to wdrożenie w I połowie roku rekomendacji S przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wyraźnie zaostrzyła ona procedury wyznaczania zdolności kredytowej.

– W sumie powyższe czynniki, wraz ze spowolnieniem gospodarczym, przyczyniły się w IV kw. do spadku kredytu o ponad 2,5 proc. PKB (tzw. dane transakcyjne). Na razie trudno więc spodziewać się ze strony kredytu bodźca dla wzrostu konsumpcji – ocenia CitiHandlowy.

RPP nie podniesie stóp w lutym

Ekonomiści przypominają, że w środę 8 lutego zbiera się Rada Polityki Pieniężnej. Ale ich zdaniem – podobnie, jak większości analityków – RPP nie zmieni stóp procentowych.

– Jeżeli chodzi o nadchodzące posiedzenie RPP, od kilku miesięcy inwestorzy już nie oczekują podwyżek stóp procentowych w Polsce, a dyskusja wydaje się koncentrować przede wszystkim na tym, kiedy dojdzie do pierwszej obniżki. Biorąc to pod uwagę, środowa decyzja RPP (spodziewamy się stabilnych stóp) nie powinna budzić większych kontrowersji – podają eksperci banku.

Według nich bardziej istotny będzie ton komunikatu, a w szczególności ton wypowiedzi prezesa NBP.

– W styczniu prezes Glapiński zasugerował, że szanse na cięcie stóp procentowych w 2023 r. są mniejsze niż wydawało się wcześniej. Zobaczymy, czy to samo przesłanie zostanie tym razem podtrzymane – napisali w raporcie ekonomiści CitiHandlowego.

oprac. Marek Chądzyński

Polecamy także: