{"vars":{{"pageTitle":"Zerowy VAT na żywność. Premier: Jest szansa na pozytywną odpowiedź Komisji Europejskiej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-benzyny","ceny-gazu","ceny-zywnosci","inflacja","main","mateusz-morawiecki","podatek-vat","premier","rzad","sejm","tarcza-antyinflacyjna"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"17 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":233072}} }
300Gospodarka.pl

Zerowy VAT na żywność. Premier: Jest szansa na pozytywną odpowiedź Komisji Europejskiej

Wystąpiłem do Komisji Europejskiej z wnioskiem o redukcję VAT na wszystkie podstawowe artykuły spożywcze z 5 proc. na zero – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodał, że jest już po rozmowach z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen i komisarzem do spraw gospodarki Paolo Gentilonim.

„Jest szansa, że uzyskamy, przynajmniej częściowo, pozytywną podpowiedź” – powiedział Morawiecki w Sejmie.

Szef rządu powtórzył, że Polska wystąpiła też o obniżenie VAT na paliwo z 23 proc. do 8 proc.

„Jestem dobrej myśli, to też będzie w przyszłości, w niedalekiej przyszłości, część naszego pakietu antyinflacyjnego” – powiedział premier.

Rządowy pakiet antyinflacyjny zakłada okresowe zmniejszenie podatków pośrednich pobieranych od cen prądu, gazu, opłaty emisyjnej i podatku handlowego od paliw oraz wypłatę specjalnych dodatków osłonowych dla osób o najniższych dochodach. Cel to złagodzenie skutków wzrostu cen, z jakim zmaga się polska gospodarka od kilku miesięcy.

Tarcza antyinflacyjna osłabi przejściowo inflację. RPP będzie mogła wolniej podnosić stopy