{"vars":{{"pageTitle":"Znów hossa deweloperów. Sprzedaż mieszkań w czerwcu kwitła","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["deweloperzy","lokale","main","mieszkania","najnowsze","nieruchomosci","rynek-mieszkaniowy","spadek-cen","wzrost-sprzedazy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"10 lipca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":717988}} }
300Gospodarka.pl

Znów hossa deweloperów. Sprzedaż mieszkań w czerwcu kwitła

W czerwcu sprzedano aż o 6 proc. więcej mieszkań niż w maju. Średnio stawki za m kw. były na podobnym poziomie, jak miesiąc wcześniej. Strategia rynkowa pokazuje, że inwestorzy spokojnie podchodzą do zapowiedzi o kredycie na „Mieszkanie na start”.

Lepsza sprzedaż i stabilizacja cen to wnioski z czerwcowych danych Otodom Analytics. Deweloperzy aktywni na siedmiu głównych rynkach (Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Warszawa oraz Wrocław) sprzedali o 6 proc. więcej lokali. Łączna liczba sprzedanych mieszkań wyniosła 3,2 tys.

Inwestorzy intensyfikują sprzedaż

Według ekspertów na poprawę sprzedaży wpłynęły decyzje marketingowe oraz większa otwartość na dialog z kupującymi.

Nie czekając na nowy program wsparcia kredytobiorców, deweloperzy zintensyfikowali działania prosprzedażowe: na inwestycjach pojawiło się więcej dni otwartych, część firm wprowadziła dodatkowe promocje lub zwiększyła wydatki marketingowe. Sukcesy tych aktywności widać w wynikach sprzedażowych w czerwcu – powiedział ekspert rynku mieszkaniowego Otodom Analytics, Marcin Krasoń.

Rośnie także oferta dostępnych mieszkań deweloperskich. Na 7 głównych rynkach trafiło do sprzedaży 4,9 tys. lokali. Jest to wynik 15 proc. lepszy niż w maju oraz 31 proc. wyższy rok do roku.

Najwięcej mieszkań w Warszawie

Największą ofertę mieszkaniową w czerwcu przedstawiała Warszawa, w której było ponad 11,5 tys. lokali deweloperskich. Na drugim miejscu znalazła się Łódź z 8,5 tys. mieszkań. Na trzecim miejscu znalazły się Poznań oraz Wrocław, w których było w ofercie ok. 7 tys. lokali.

Najlepszą sprzedażą także może się poszczycić stolica. W Warszawie zakupiono ok. 1000 mieszkań. W Katowicach natomiast sprzedało się raptem 200 lokali.

Dobra wiadomość dla zainteresowanych kupnem to taka, że od czerwca ceny nieruchomości przestały rosnąć. Jedynie w Warszawie nastąpił nieznaczny wzrost, gdzie za 1 mkw. trzeba zapłacić 17,5 tys. zł. Lekkie spadki cen odnotowano w Trójmieście i w Poznaniu. Za to w Katowicach, Krakowie czy Łodzi ceny pozostały na tym samym poziomie.

Perspektywa na przyszłość

Tak naprawdę to dopiero czerwiec przyniósł na rynku wzrost sprzedaży. Ostatnie 3 miesiące nie napawały optymizmem, co przekłada się na sprzedaży tylko 9,7 tys. mieszkań. Był to wynik najniższy od ostatniego kwartału w 2022 roku.

Z danych GUS można zauważyć, że deweloperzy optymistycznie patrzą w przyszłość. Świadczy o tym chociażby rosnąca liczba wydanych pozwoleń na budowę. Co zauważyli także analitycy Otodom, planowany program wsparcia dla kredytobiorców nie powoduje niepokoju na rynku.

– Wszystkie dotychczasowe programy skupiały się na stymulowaniu popytu, co wprost prowadziło do wzrostów cen. Tymczasem obecnie słyszymy zapowiedzi uwolnienia gruntów pod zabudowę. Na takie rozwiązanie czekają deweloperzy – podsumował Krasoń.

Oprac. Zuzanna Cichowska

Polecamy: