{"vars":{{"pageTitle":"BP tworzy technologię, dzięki której skuteczniej będzie można przetwarzać plastikowe odpady","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["bp","ekologia","europa","gospodarka-odpadami","odpady","pet","plastik","recykling","wielka-brytania"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"31 października 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":23989}} }
300Gospodarka.pl

BP tworzy technologię, dzięki której skuteczniej będzie można przetwarzać plastikowe odpady

Brytyjski koncern naftowy BP ogłosił stworzenie nowej technologii o nazwie BP Infinia. Dzięki jej zastosowaniu możliwe ma być pełne wykorzystanie potencjału ponownego wykorzystania butelek z politereftalanu etylenu (PET).

BP Infinia zdaniem koncernu pozwoli na podniesienie jakości poddanych recyklingowi opakowań z PET. Gotowy surowiec, po przetworzeniu z użyciem systemu BP, ma mieć niemal tak wysoką jakość jak przed pierwszym jego wykorzystaniem. W efekcie, możliwe może się stać przekierowanie znacznie większej ilości opakowań z PET ze składowisk i spalarni do ponownego, wielokrotnego wykorzystania.

Obecnie, mimo, że PET jednym z najłatwiej przetwarzalnych plastików, jedynie 60 proc. tego surowca wykorzystanego do produkcji plastikowych butelek jest faktycznie zbierana do ponownego użycia. Jedynie 6 proc. ogółu jest ostatecznie recyklingowi poddawana i rzeczywiście wielokrotnie wykorzystana do produkcji nowych butelek.

Cała reszta opakowań poddawana jest „downcyclingowi” – co oznacza, że trafiają na wysypiska lub do spalarni jedynie po jednokrotnym przetworzeniu i ponownym wykorzystaniu. Tymczasem butelkę PET można ponownie przetworzyć nawet do 10 razy.

„Uważamy, że BP Infinia to milowy krok w dziedzinie recyklingu PET. Ta technologia przyczyni się do wzmocnienia ekonomii obiegu zamkniętego w przemyśle przetwórstwa plastików i pozwoli zmniejszyć ilość nieprzetworzonych odpadów plastikowych” – powiedział Tufan Erginbilgic, szef działu BP Downstream.

Czytaj też:

>> Los Angeles testuje „plastikowy asfalt”, który umożliwia recykling dróg

>> Nowe strategie zagranicznych spółek naftowych prowokują zmiany także w Polsce [RAPORT 300RESEARCH]