{"vars":{{"pageTitle":"Jak Watykan buduje luksusowe apartamenty w Londynie za 200 mln dolarów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["europa","inwestycje","kosciol-katolicki","londyn","luksemburg","papiez","stolica-apostolska","watykan","wielka-brytania","wlochy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"15 października 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":22227}} }
300Gospodarka.pl

Jak Watykan buduje luksusowe apartamenty w Londynie za 200 mln dolarów

Watykan bada, w jaki sposób 200 mln dol. ze szwajcarskich kont bankowych sfinansowało luksusową inwestycję w londyńskiej dzielnicy Chelsea, która wygenerowała duże zyski dla firmy zarządzającej inwestycją na rzecz Stolicy Apostolskiej, pisze Financial Times.

Projekt budowy 49 luksusowych apartamentów przy 60 Sloane Avenue stał się przedmiotem śledztwa policji watykańskiej w sprawie działalności finansowej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, zarządzającego milionami dolarów w ramach pomocy charytatywnej udzielanej przez katolików na całym świecie.

W tym miesiącu policja watykańska przejęła dokumenty i komputery z Sekretariatu w poszukiwaniu dowodów na temat projektu; w oczekiwaniu na wyniki dochodzenia zawieszono pięciu pracowników.

Watykan zaangażował się w projekt w Chelsea w 2014 r. Wtedy 200 mln dol. znajdujące się na szwajcarskich kontach bankowych kontrolowanych przez Sekretariat Stanu zostało przekazane luksemburskiemu funduszowi inwestycyjnemu Athena Capital.

Właścicielem Atheny jest włoski finansista działający w Londynie Raffaele Mincione, za pośrednictwem jego firmy WRM.

Athena kupiła budynek Chelsea za 129 mln funtów w 2012 r., a następnie sprzedała mniejszościowy udział w projekcie w 2014 r. funduszowi, którym zarządzała w imieniu Watykanu.

W 2018 roku Watykan wykupił od Atheny pozostałe udziały w 60 Sloane Avenue. Mincione zarobił w ten sposób ok. 130 mln funtów z całego projektu.

Watykan odmówił komentarza w tej sprawie. Informacje pochodzą z nieoficjalnych źródeł brytyjskiego dziennika Financial Times.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

>> Ranking: Londyn najlepszym miastem dla fintechu na świecie, Warszawa niezła tylko pod względem kosztów

>> Edward Lucas: Największą słabością Rosji jest pranie brudnych pieniędzy