{"vars":{{"pageTitle":"Niespodziewany skutek wojny handlowej: wolniejszy rozwój energii odnawialnej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["przeglad-prasy"],"pageAttributes":["china-wind-power","energia-odnawialna","klimat","ochrona-srodowiska","odnawialne-zrodla-energii","oze","polityka-klimatyczna","vestas","wiatraki","windeurope","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 października 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":23035}} }
300Gospodarka.pl

Niespodziewany skutek wojny handlowej: wolniejszy rozwój energii odnawialnej

Liderzy branży energetyki wiatrowej ostrzegli, że globalna wojna handlowa może spowolnić postęp w dziedzinie energii odnawialnej, pisze Financial Times.

Spowolnienie wzrostu projektów dotyczących czystej energii z kolei grozi niewypełnieniem celów porozumienia klimatycznego z Paryża.

„Wojny handlowe powodują mierzalne szkody poprzez zawyżanie cen”, powiedział Henrik Andersen, dyrektor generalny duńskiej firmy Vestas, największego producenta turbin wiatrowych na świecie.

„Kiedy cła dotykają nowych technologii, takie jak energia odnawialna, czynią je mniej konkurencyjnymi”, dodał.

Koszty produkcji turbin wiatrowych silnie spadły w ciągu ostatniej dekady, co sprawia, że nowe instalacje wiatrowe są konkurencyjne w stosunku do paliw kopalnych na niektórych obszarach.

Jednak spór handlowy między Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz rosnące obawy związane z polityką protekcjonistyczną na całym świecie są odczuwalne w globalnym łańcuchu dostaw turbin.

Giles Dickson, dyrektor WindEurope, organizacji branżowej, zauważył, że w odpowiedzi na działania Waszyngtonu mające na celu nałożenie ceł na stal z Chin, Komisja Europejska rozważała wprowadzenie dodatkowych opłat od importu stalowych wież, które stanowią podstawę turbin wiatrowych, a także tkanin z włókna szklanego wykorzystywanych w łopatach turbin.

„Ryzykuje to zwiększenie kosztów energii wiatrowej w Europie” – powiedział Dickson, przemawiając w Pekinie na marginesie konferencji China Wind Power.

WindEurope ostrzega, że te dodatkowe taryfy, jeśli zostaną przyjęte, spowodują wzrost kosztów turbin wiatrowych w Europie o 10 proc. Sytuacja jest o tyle złożona, że łańcuch dostaw turbin wiatrowych często rozciąga się na kilka kontynentów, a do ich konstrukcji potrzebne są pierwiastki ziem rzadkich i komponenty z nich wykonane, a produkowane w Chinach.

“Brzmi to trochę paradoksalnie, kiedy mówimy, że musimy importować chińskie materiały, aby konkurować z chińskimi producentami, ale tak właśnie jest”, powiedział Dickson.

>>> Czytaj też: Historyczny rekord zamówień na turbiny wiatrowe w drugim kwartale 2019 roku