{"vars":{{"pageTitle":"Oto artykuł sprzed 8 lat, który wyjaśnia związek między rosnącym ryzykiem pandemii a wpływem człowieka na środowisko","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["300klimat","bioroznorodnosc","ekologia","koronawirus","pandemia","pandemia-koronawirusa","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"29 marca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":46537}} }
300Gospodarka.pl

Oto artykuł sprzed 8 lat, który wyjaśnia związek między rosnącym ryzykiem pandemii a wpływem człowieka na środowisko

8 lat temu w New York Timesie napisano artykuł, który dziś wygląda jak napisany wczoraj.

Skąd ta aktualność? Artykuł „The Ecology of Disease” wskazuje na związek między wdzieraniem się człowieka coraz głębiej w świat natury a rosnącym ryzykiem pandemii zagrażających cywilizacji.

Biolodzy i ekonomiści używają pojęcia „usług ekosystemowych”, aby opisać różne sposoby, w jakie natura niebezpośrednio służy człowiekowi.

Usługi te pełni bioróżnorodność. Bo, jak się okazuje, choroby mają wiele wspólnego z kwestiami środowiskowymi, o czym może świadczyć fakt, że 60 proc. pojawiających się nowych chorób zakaźnych to choroby odzwierzęce, a z tego ponad dwie trzecie pochodzi od dzikich zwierząt.

Na liście takich chorób są AIDS, Ebola, Gorączka Zachodniego Nilu, SARS czy borelioza… no i koronawius.

Choroby te nie biorą się znikąd – łatwo mnożą się pośród przetrzymywanych w złych warunkach zwierząt hodowlanych, a wirusy często przeskakują na ludzi, gdy wkraczają oni w habitaty dzikiej przyrody. Stało się tak na przykład z AIDS w latach 20-tych XX wieku. Powodujący chorobę wirus przeszedł na ludzi z szympansów, kiedy oni na nie polowali.

“Każda pojawiająca się w ciągu ostatnich 30 czy 40 lat choroba pojawiła się jako rezultat wkroczenia człowieka do świata dzikiej przyrody i zmian demograficznych” – mówi w artykule NYT Peter Daszak, naukowiec specjalizujący się w badaniu związków środowiska i chorób zakaźnych.

Kluczem do przewidywania i zapobiegania kolejnym pandemiom jest zrozumienie tego, co naukowcy nazywają „efektami ochronnymi” nietkniętej natury oraz tego, że niewłaściwe jej wykorzystywanie to ryzyko otwarcia puszki Pandory pełnej kolejnych groźnych chorób.

Nasze zdrowie zależy od zachowania otaczających nas ekosystemów i przetrwania gatunków, które stanowią barierę ochronną przed przenoszeniem się wirusów na człowieka.

Kluczem do ochrony przed kolejnymi pandemiami jest więc myślenie o zdrowiu człowieka i natury w sposób bardziej holistyczny – na opłacalność tego kroku wskazują badania naukowe i historia rozwoju ostatnich groźnych chorób.

Szczegółowe wyjaśnienia, więcej przykładów związków niszczenia środowiska i zagrożenia chorobami w tym fascynującym artykule The New York Times.