{"vars":{{"pageTitle":"Prezes NBP o zamrożeniu stawki WIBOR: niedopuszczalna ingerencja","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["przeglad-prasy"],"pageAttributes":["adam-glapinski","banki","kredyt-hipoteczny","kredyty","kredyty-hipoteczne","makroekonomia","nbp","oprocentowanie","prezes-nbp","wibor"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"17 lutego 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":263702}} }
300Gospodarka.pl

Prezes NBP o zamrożeniu stawki WIBOR: niedopuszczalna ingerencja

Zamrożenie stawki WIBOR stanowiłby niedopuszczalną ingerencję w prywatne umowy między bankami i klientami, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.

Szef banku centralnego odniósł do pomysłu zamrożenia WIBOR zgłaszanego m.in. przez partie opozycyjne.

– Proponowana zmiana stanowiłaby niebezpieczny precedens podważający fundamentalną zasadę zawierania umów. Jednocześnie zamrożenie stawki WIBOR podważałoby również zasady funkcjonowania rynku finansowego. W związku z tym naruszone zostałoby zaufanie do prawidłowego funkcjonowania systemu prawnego i gospodarki rynkowej, zwiększając niepewność – powiedział Glapiński w wywiadzie udzielonym dla Super Expressu.

Podkreślił, że NBP ocenia takie postulaty jednoznacznie negatywnie. Według niego przyjęcie takiego rozwiązania zwiększałoby też „ryzyko tzw. pokusy nadużycia”.

– W przyszłości podmioty gospodarcze mogłyby podejmować bardziej ryzykowne decyzje finansowe, zakładając, że w razie materializacji ryzyka, zawarte umowy zostaną odgórnie zmienione na ich korzyść – mówił Adam Glapiński w wywiadzie.

Szef NBP zwrócił również uwagę, że zamrożenie oprocentowania kredytów na poziomie sprzed podwyżek stóp procentowych, jakich obecnie dokonuje Rada Polityki Pieniężnej, utrudniłoby walkę z inflacją. Przypomniał, że zmiany stóp to najważniejsze narzędzie, za pomocą którego bank centralny może wpływać na gospodarkę.

– Zamrożenie stawek WIBOR radykalnie osłabiłoby działanie tego mechanizmu, przez co możliwości ograniczania inflacji działaniami w zakresie polityki pieniężnej byłyby wyraźnie zmniejszone” – wskazał w rozmowie z SE.

Jego zdaniem nie ma obecnie powodów, by wprowadzać w życie takie pomysły również dlatego, że kredytobiorcy nie mają problemów z obsługą zadłużenia.

Jednocześnie Glapiński dodał, że w niektórych przypadkach obciążenia ratami kredytowymi może być problemem dla klientów banków.

– Jeżeli faktycznie dla niektórych kredytobiorców obsługa kredytu mieszkaniowego – z różnych powodów – jest nadmiernym obciążeniem to rozwiązania powinny pochodzić ze strony polityki społecznej. W takich przypadkach ewentualna pomoc powinna być precyzyjnie kierowana – stwierdził szef NBP.

Przypomniał, że już teraz działa Funduszu Wsparcia Kredytobiorców finansowany przez banki, którego zadaniem jest pomoc kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji.

Politycy chcą zamrozić WIBOR, bo kredyty są coraz droższe. Komu najbardziej szkodzi wzrost rat?


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na nasze unikalne newslettery:

Chcę otrzymywać:

Tygodnik Klimatyczny 300KLIMAT
Codzienny newsletter 300SEKUND