{"vars":{{"pageTitle":"Eurostat: Inflacja w Polsce w maju była najwyższa w całej UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["wykres-dnia"],"pageAttributes":["dane","eurostat","inflacja","koronawirus","main","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"17 czerwca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":57023}} }
300Gospodarka.pl

Eurostat: Inflacja w Polsce w maju była najwyższa w całej UE

Inflacja w Polsce w maju była najwyższa wśród wszystkich 27 państw Unii Europejskiej, a także Norwegii, Islandii i Szwajcarii – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Stopa inflacji cen konsumpcyjnych (HICP) w Polsce wzrosła w maju o 3,4 proc. w ujęciu rocznym. Miesiąc wcześniej była ona na poziomie 2,9 proc.

Ten wzrost sprawił, że Polska „awansowała” na pierwsze miejsce w UE pod względem wysokości inflacji. Za nami są Czechy (3,1 proc.), Węgry (2,2 proc.) oraz Słowacja (2,1 proc.).

W całej Unii średni poziom inflacji wyniósł 0,6 proc. w porównaniu do maja ubiegłego roku.

Najniższą stopę inflacji – ujemną – zanotowała Estonia (-1,8 proc.) oraz Luksemburg (-1,6 proc.).

W porównaniu z kwietniem roczna stopa inflacji spadła aż w 20 krajach członkowskich, nie zmieniła się w dwóch, a wzrosła w pięciu – w tym w Polsce.

Wcześniej tylko w marcu Polska znalazła się na chwilę na szczycie rankingu krajów w UE o najwyższej inflacji – która wtedy wyniosła 3,9 proc. – ale zajmowała to miejsce ex aequo z Węgrami. Teraz nasz kraj stał się samodzielnym liderem tej statystyki.

Różnice w danych GUS i Eurostatu

Według najnowszych danych GUS inflacja konsumencka (CPI) w Polsce wyniosła wyniosła 2,9 proc. rok do roku.

Różnica we wskazaniach GUS i Eurostatu wynika z przyjęcia nieco innej metodologii mierzenia tego wskaźnika. Eurostat wykorzystuje wskaźnik HICP, którego głównym zadaniem jest możliwość porównywania ze sobą wskaźników w różnych krajach Unii i ocena stabilności cen „w kontekście unii monetarnej i ekonomicznej”. Jak wskazuje Eurostat, HICP nie ma w zamierzeniu być wskaźnikiem kosztów życia.

GUS z kolei podaje inflację CPI, której głównym celem jest mierzenie tego, jak zmieniają się ceny dóbr i usług kupowanych przez gospodarstwa domowe.

Mimo innych od CPI głównych celów wskaźnika HICP daje on pewien ustandaryzowany obraz tego, jak stabilne są ceny w danym kraju i pozwala je w systematyczny sposób porównać z innymi.

Według przewidywań banku Goldman Sachs z końca lutego inflacja CPI w Polsce w ujęciu rocznym ma wynieść 3,7 proc. w całym 2020 roku, czyli powyżej konsensusu rynkowego zakładającego 3,3 proc.

opinii do budżetu 2020 Rada Polityki Pieniężnej przewidywała natomiast, że inflacja w 2020 roku „nie powinna przekroczyć 3,5 proc.”

Niepokojące dane Eurostatu: Polska ma najniższy wskaźnik wolnych miejsc pracy w całej UE