{"vars":{{"pageTitle":"Wprowadźmy trzy nowe, globalne podatki - postuluje polski think tank. "To pozwoliłoby zaszczepić każdego dorosłego na świecie 4 razy na rok"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["analizy"],"pageAttributes":["amazon","cit","korporacje","main","najbogatsi","organizacja-wspolpracy-gospodarczej-i-rozwoju","panstwowy-instytut-ekonomiczny","podatek-globalny","podatek-klimatyczny","podatek-majatkowy","podatki-dochodowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":152272}} }
300Gospodarka.pl

Wprowadźmy trzy nowe, globalne podatki – postuluje polski think tank. „To pozwoliłoby zaszczepić każdego dorosłego na świecie 4 razy na rok”

Wprowadzenie globalnego podatku majątkowego i klimatycznego oraz minimalna stawka CIT przyniosłyby 695 miliardów dolarów rocznie –  wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny, publiczny think tank, w raporcie „Global taxes in the post-COVID-19 era”.

Wprowadzenie globalnego podatku majątkowego zapewniłoby 289 miliardów dolarów rocznie, globalnego podatku klimatycznego – 279 mld dolarów rocznie, a globalnej minimalnej stawki CIT – 127 miliardów dolarów rocznie.

Środki te, zbierane i dystrybuowane na poziomie krajowym, polepszyłyby jakość usług publicznych – postuluje PIE.

Byłyby np. wystarczające do zatrudnienia dodatkowych 55 milionów pielęgniarek na całym świecie. Wystarczyłyby także na zaszczepienie przeciw COVID-19 każdej dorosłej osoby na świecie 4 razy w ciągu roku.

Wprowadzenie globalnego podatku dla korporacji

Światowe wpływy z CIT są każdego roku uszczuplane o nawet 240 miliardów dolarów z powodu przenoszenia zysków do rajów podatkowych. Najbogatsi ludzie świata przelewają nawet 7,6 bilionów dolarów na zagraniczne konta, by uciec przed administracją podatkową.

Na przykład Amazon w 2020 zanotował w Unii Europejskiej rekordową sprzedaż w wysokości 44 miliardów euro. Oficjalnie wykazał jednak stratę o wysokości 1,2 mld euro, co pozwoliło mu na uniknięcie płacenia podatku dochodowego.

Zapobieganie takim sytuacjom jest obecnie omawiane na forum Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Według analityków z PIE mają zostać osiągnięte następujące globalne cele:

Opodatkowanie ekstremalnie bogatych

Wzrastające nierówności dochodowe i majątkowe obserwujemy od kilku dekad. W 2019 roku najbogatsze 10 proc. światowej populacji było w posiadaniu 85 proc. całego globalnego majątku.

W 2020 roku majątki miliarderów zwiększyły się o ponad 5 bilionów dolarów, aż do 13 bilionów dolarów. Za rosnącym w takim tempie majątkiem nie nadążają systemy podatkowe, które w ostatnich latach obniżyły opodatkowanie dla najbogatszych.

„Podatek majątkowy dotykałby 0,01 proc. najzamożniejszych obywateli na świecie. Opodatkowanie tej grupy na poziomie zaledwie 0,5 proc. za majątek ponad 10 milionów dolarów i 1,5 proc. za majątek powyżej 1 biliona dolarów mogłoby przynieść rocznie 289 miliardów dolarów. Nie uszczupli to znacząco ich majątku, a może skutkować lepszą redystrybucją czy zwiększonymi wpływami budżetowymi” – mówi analityk PIE, Łukasz Błoński.


Czytaj więcej na ten temat: Najbogatsze kraje świata decydują o nowym globalnym podatku. eksperci: Polska może zyskać najwięcej


Dodatkowe podatki za wysoką emisyjność

Niektóre państwa nie dążą do neutralności klimatycznej, a nawet traktują swoje luźne normy środowiskowe jako przewagę konkurencyjną.

Wyjściem z tej sytuacji byłoby wprowadzenie globalnego podatku klimatycznego, który zostałby przygotowany z uwzględnieniem zróżnicowanej sytuacji społeczno-gospodarczej poszczególnych regionów. Pozwoliłoby to na zebranie środków niezbędnych do walki z kryzysem klimatycznym – dodają analitycy z PIE.

Globalne podatki jako sposób na wyjście z kryzysu

Pandemia COVID-19 poważnie nadwyrężyła publiczne budżety. Deficyty w największych rozwiniętych gospodarkach świata wzrosły o niemal 10 punktów procentowych w porównaniu do 2019 roku – wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

„Państwom coraz trudniej ściągać podatki. Największe korporacje powszechnie stosują mechanizmy optymalizacyjne, a najzamożniejsi często ukrywają swoje dochody i przenoszą majątek do rajów podatkowych. Odpowiedź na to wyzwanie stanowią globalne podatki. Ich wdrożenie pozwoli na uszczelnienie systemów podatkowych, zwiększenie wpływów budżetowych” – mówi Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Rodzina na swoim: majątki dynastii miliarderów rosną 10 razy szybciej niż zwykłych ludzi