{"vars":{{"pageTitle":"Chile najszybciej szczepi się przeciw koronawirusowi. Wyprzedziło Izrael","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["chile","izrael","koronawirus","pandemia","sinovac","szczepienia","walka-z-pandemia"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"11 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":102737}} }
300Gospodarka.pl

Chile najszybciej szczepi się przeciw koronawirusowi. Wyprzedziło Izrael

Chile w tym tygodniu stało się krajem najszybciej szczepiącym swoich obywateli przeciw Covid-19 i pod względem tempa szczepień wyprzedziło nawet Izrael – wynika z danych portalu Our World in Data.

Omawiający te dane portal niemieckiego tygodnika „Stern” pisze, że Chile ma obecnie najwyższy na świecie wskaźnik liczby szczepień w przeliczeniu na 100 mieszkańców – w ostatnim tygodniu wyniósł on średnio 1,08 dawki dziennie na 100 mieszkańców. W Izraelu było to 1,03 dawki na 100 mieszkańców.

Szczepienia w Chile ruszyły na początku lutego i do tej pory ok. 4,1 mln osób przyjęło tam co najmniej jeden zastrzyk. To 21 proc. populacji kraju zamieszkiwanego przez 18 mln ludzi. W poniedziałek padł rekord dziennej liczby szczepień, według lokalnej gazety „La Tercera” wykonano ich 319 014.

Chilijczycy szczepią się głównie preparatem chińskiej firmy SinoVac, korzystają też ze szczepionek firm BionTech/Pfizer, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Kraj zamówił na razie łącznie 35 mln dawek szczepionek, z czego dostarczono do tej pory 10 mln.


Czytaj także: Szczepionka na Covid-19 powstała w niecały rok. Oto dlaczego to bardzo dobra wiadomość


Najdłuższy kraj świata sukces w kampanii szczepień przeciw Covid-19 zawdzięcza latom doświadczenia w organizacji masowych szczepień ludności, jak wyjaśnił gazecie „El Pais” chilijski minister zdrowia Enrique Paris.

Szczepienia na wielką skalę rozpoczęto w 1978 r., nikt nie otrzymuje zastrzyku dopóki nie zarejestruje swoich danych osobowych, dokumentu tożsamości oraz nie wskaże szczepionki, którą ma przyjąć.

„To pomaga nam prowadzić rzetelne statystyki” – zaznaczył Paris.

Chile ma w planach zaszczepić przynajmniej jedną dawką do czerwca 80 proc. swojej populacji – czyli 15 mln osób. Kraj ma wysokie wskaźniki wzrostu zakażeń koronawirusem – od kilku dni średnio odnotowuje się 5 tys. nowych przypadków. Według statystyk tamtejszego ministerstwa zdrowia od początku pandemii koronawirusem zakaziły się 864 064 osoby, zaś 21 182 zmarły.

Zaostrzenie restrykcji w woj. mazowieckim i lubuskim od 15 marca