{"vars":{{"pageTitle":"Goldman Sachs: Inflacja i słaby złoty utrudniają reakcję NBP na koronawirusa","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["goldman-sachs","inflacja","koronawirus","makroekonomia","narodowy-bank-polski","nbp","polityka-pieniezna","polska","prognozy","rada-polityki-pienieznej","rpp","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"5 marca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":41513}} }
300Gospodarka.pl

Goldman Sachs: Inflacja i słaby złoty utrudniają reakcję NBP na koronawirusa

Reakcja banków centralnych Europy Środkowej i Wschodniej, w tym NBP, na epidemię koronawirusa jest utrudniona przez rosnącą inflację i deprecjację walut w regionie – piszą analitycy Goldman Sachs.

Jak podkreślają ekonomiści banku inwestycyjnego, spadek wartości walut państw regionu jest spowodowany wzrostem globalnego ryzyka inwestycyjnego – a na tym zazwyczaj w pierwszej kolejności cierpią aktywa, które są postrzegane jako mniej bezpieczne, w tym polski złoty.

„Decydenci odpowiedzialni za politykę pieniężną w Europie Środkowo-Wschodniej prawdopodobnie poczekają i zobaczą, jak rozwijać się będzie sytuacja – w przeciwieństwie do większości banków centralnych rynków rozwiniętych, które mają silniejsze bodźce do działania prewencyjnego” – uważa Goldman Sachs.

Jednocześnie wyjściowa prognoza analityków GS zakładająca długoterminową stabilność stóp procentowych w Polsce pozostaje utrzymana.

Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu referencyjnej stopy procentowej na niezmienionym poziomie 1,5 proc.

Goldman Sachs to amerykański bank inwestycyjny i zarazem jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie.

Jest przez wielu jest uważany za najbardziej wpływowy bank na świecie, a jego byłymi pracownikami są m .in. Mario Draghi, szef Europejskiego Banku Centralnego, czy też Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA.

>>> Czytaj także: PKO Bank Polski: Wynik posiedzenia RPP nie zaspokoi oczekiwań rynku