{"vars":{{"pageTitle":"Japonia ogłasza stan wyjątkowy po pierwszym od początku pandemii dużym wzroście zakażeń","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["japonia","koronaiwrus","pandemia","stan-wyjatkowy","walka-z-pandemia","zakazenia"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"7 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":74334}} }
300Gospodarka.pl

Japonia ogłasza stan wyjątkowy po pierwszym od początku pandemii dużym wzroście zakażeń

Rząd Japonii planuje ogłoszenie w czwartek stanu wyjątkowego w Tokio i trzech sąsiednich prefekturach. W stolicy Japonii po raz pierwszy od początku pandemii zgłoszono tego dnia ponad 2 tys. nowych zakażeń koronawirusem – wynika z danych agencji Kyodo.
Propozycja wprowadzenia stanu wyjątkowego od 8 stycznia do 7 lutego została zaaprobowana w czwartek rano – przekazał minister polityki gospodarczej Yasutoshi Nishimura. Plan przewiduje środki zapobiegania zakażeniom w barach i restauracjach, które według rządu są kluczowymi obszarami ryzyka.

Japonia mierzy się obecnie z trzecią falą pandemii Covid-19. Liczby infekcji i zgonów są tam niższe niż w wielu krajach zachodnich, ale w ostatnich miesiącach znacznie wzrosły. Wywołuje to poważne obawy o przeciążenie służby zdrowia.

W środę władze Japonii po raz pierwszy zgłosiły ponad 6 tys. nowych zakażeń. W czwartek kolejny z rzędu rekord przypadków koronawirusa odnotowano w Tokio, gdzie ogólny bilans infekcji zwiększył się o 2447.


Czytaj również: Indie i Japonia kontynuują program misji na Księżyc pomimo pandemii


Premier Yoshihide Suga ogłosi prawdopodobnie stan wyjątkowy na konferencji prasowej w czwartek po południu czasu miejscowego. Obejmie on Tokio oraz prefektury Saitama, Kanagawa i China – obszary, na których mieszka około 30 proc. populacji kraju.

Eksperci obawiają się, że proponowane przez rząd środki mogą być niewystarczające, ponieważ liczba infekcji rośnie również w innych częściach kraju. Suga jest jednak zwolennikiem wprowadzenia restrykcji w ograniczonym zakresie, w związku ze słabym stanem gospodarki i zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi.

Planowane środki są łagodniejsze niż te, które towarzyszyły pierwszemu stanowi wyjątkowemu, wprowadzonemu w całej Japonii wiosną. Rząd będzie prosił restauracje i bary, by kończyły pracę o godz. 20, zaleci mieszkańcom unikanie niekoniecznych wyjść i pracę zdalną oraz ograniczy liczbę uczestników wydarzeń sportowych i innych do 5 tys.

Były już Chiny, teraz Japonia. Premier kraju ogłosi cel zeroemisyjności do 2050 roku