{"vars":{{"pageTitle":"Nowy plan Marshalla dla Europy? Komisja Europejska proponuje 63,8 mld euro dla Polski na odbudowę gospodarczą po kryzysie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["epidemia","epidemia-koronawirusa","europa","ke","komisja-europejska","koronawirus","kryzys","kryzys-gospodarczy","main","polska","ue","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"27 maja 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":55418}} }
300Gospodarka.pl

Nowy plan Marshalla dla Europy? Komisja Europejska proponuje 63,8 mld euro dla Polski na odbudowę gospodarczą po kryzysie

Komisja Europejska proponuje 63,8 mld euro dla Polski w grantach i pożyczkach na odbudowę gospodarczą, podała Polska Agencja Prasowa.

To oznacza, że Polska zostałaby trzecim państwem o największej przyznanej przez Komisję Europejską sumie wsparcia spośród wszystkich członków Unii Europejskiej. Większą kwotę od Polski otrzymałyby jedynie Włochy i Hiszpania.

Wcześniej pojawiały się informacje, że Polska pod względem wielkości pomocy znalazłaby się za trzema, a nie jedynie dwoma państwami Wspólnoty.

Wartość całego funduszu wsparcia dla państw unijnych, funkcjonującego pod nazwą „Next Generation EU”, to w sumie 750 mld euro.

500 mld zostanie przekazane w grantach na podstawie wspólnej propozycji kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona, a dodatkowe 250 mld euro wypłacone zostanie w formie pożyczek.

„Cieszę się z tego bardzo mocno, ponieważ postulowałem stworzenie nowego Planu Marshalla dla Europy – planu odbudowy z tej zapaści, w którą wpadła przede wszystkim Europa Zachodnia, ale która dotyczy także sytuacji gospodarczej w Polsce” – powiedział podczas konferencji prasowej premier RP Mateusz Morawiecki.

„Przedstawiony wstępnie przez Komisję Europejską plan, działający w ramach europejskiego instrumentu odbudowy, to bardzo dobry punkt wyjścia. Dzięki niemu zwiększeniu ulegną realne środki, które trafią do Polski – zwłaszcza w tych obszarach, na których nam najbardziej zależy” – dodał Morawiecki.

Środki z nowego planu pomocowego oznaczają według premiera w sumie ok. 55 mld euro więcej na europejską politykę spójności we wszystkich państwach członkowskich, a także ok. 24 mld euro więcej na politykę rolną i 32 mld euro więcej na tzw. sprawiedliwą transformację.

Polska w ramach grantów miałaby otrzymać w sumie z funduszu pomocowego 37 mld euro. Reszta kwoty 63,8 mld euro miałaby trafić do naszego kraju w formie pożyczek.

Szacuje się, że wartość budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 wynieść ma z kolei w sumie ok. 1,1 biliona euro.

Czytaj także:

Komisja Europejska zatwierdziła polską tarczę finansową dla dużych firm wartą 10 mld zł