{"vars":{{"pageTitle":"Koronawirus jak wojna handlowa. Straty handlowe mogą sięgnąć 320 mld dolarów na kwartał","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["covid-19","euler-hermes","gospodarka","handel","handel-miedzynarodowy","koronawirus","transport","turystyka"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"9 marca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":41807}} }
300Gospodarka.pl

Koronawirus jak wojna handlowa. Straty handlowe mogą sięgnąć 320 mld dolarów na kwartał

„W jednym kwartale handel światowy już poniósł straty będące ekwiwalentem całorocznej wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami w 2019 r.” – oceniają ekonomiści firmy Euler Hermes. Ich zdaniem kwartalne straty w handlu towarami i usługami mogą wynosić nawet 320 mld dolarów.

Jak oceniają analitycy firmy, straty spowodowane konfliktem handlowym na linii Stany Zjednoczone-Chiny w 2019 roku doprowadziły do redukcji globalnego rocznego tempa wzrostu handlowego do poziomu 1,2 proc. (najniższego od 2009 roku).

Jednak biorąc pod uwagę konsekwencje rozprzestrzeniania się na świecie choroby COVID-19, ekonomiści Euler Hermes dochodzą do wniosku, że już po upłynięciu zaledwie jednego kwartału straty dla handlu związane z działaniem koronawirusa warte są tyle, ile całkowity roczny koszt wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami z 2019 roku.

Przy obecnej skali zakłóceń w globalnym handlu koszty związane z chorobą COVID-19 mogą osiągnąć, zdaniem Euler Hermes, poziom 320 mld dolarów kwartalnie.

Ekonomiści Euler Hermes wśród najważniejszych gospodarczych konsekwencji rozprzestrzeniania się choroby wymieniają znaczące spowolnienie w usługach transportowych, zmniejszenie ruchu turystycznego oraz zamknięcie części zakładów produkcyjnych w Chinach i we Włoszech.

„Mocny dolar, niższe ceny surowców i spadek popytu będzie utrzymywał nominalną wymianę handlową w recesji przez cały 2020 rok” – piszą analitycy.

>>> Czytaj także: Złoty zaskakująco odporny na koronawirusa i niewrażliwy „na całą tę nerwówkę na rynkach”