Polski złoty jest w piątek stabilny w stosunku do euro i umacnia się do amerykańskiego dolara. Eksperci przyznają, że obserwowana w ostatnim czasie siła polskiej waluty jest zaskakująca.

W piątek złoty nie wykazuje oznak zmienności w relacji do euro (kurs w okolicy poziomu 4,30), natomiast amerykański dolar kosztuje już mniej niż 3,80 zł.

„Złoty faktycznie jest stabilny i mało wrażliwy na całą tę nerwówkę na rynkach. Naszą walutę wspierają silne fundamenty polskiej gospodarki i relatywna słabość walut regionu m.in. węgierskiego forinta. Jednak te czynniki wspierały złotego już przed wybuchem paniki na rynkach, więc ta dzisiejsza odporność jest zaskakująca, bo nie pojawił się nowy czynnik” – powiedział 300Gospodarce Mateusz Sutowicz, analityk Banku Millennium.

Dodał, że w perspektywie przyszłego tygodnia można spodziewać się lekkiego osłabienia złotego, do 4,33 w przypadku kursu EUR/PLN.

W kontekście spadku kursu USD/PLN o prawie 6 groszy w ciągu niespełna trzech dni ekspert jako główny czynnik wskazał obniżkę stóp procentowych przez amerykański Fed, która spowodowała osłabienie dolara.

>>> Czytaj także: Jak koronawirus wpłynie na polską walutę? Ekonomiści: złoty nie powinien tracić za wartości