{"vars":{{"pageTitle":"Morawiecki: pracujemy nad narodową strategią szczepień","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["koronawirus","mateusz-morawiecki","pandemia","premier","szczepienia","szczepionka-na-koronawirusa","walka-z-pandemia"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"7 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":72478}} }
300Gospodarka.pl

Morawiecki: pracujemy nad narodową strategią szczepień

Wszyscy czekamy aż będziemy mogli zaszczepić się przeciwko COVID-19. Wraz z ekspertami intensywnie pracujemy nad narodową strategią szczepień – napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze. Podziękował też członkom Rady Medycznej za wsparcie i dzielenie się wiedzą.

W środę Morawiecki poinformował, że rząd zamówił już 45 mln dawek szczepionki na COVID-19. Szczepienia mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe, a prowadzone mają być najpierw wśród pracowników służb medycznych, mieszkańców domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, żołnierzy oraz osób starszych, powyżej 65. roku życia.

W niedzielę napisał na Twitterze: „Wszyscy czekamy aż będziemy mogli zaszczepić się przeciwko COVID-19. Wraz z ekspertami intensywnie pracujemy nad narodową strategią szczepień”.

„Bardzo dziękuję członkom Rady Medycznej za kolejne spotkanie, wsparcie i dzielenie się wiedzą. Tylko wspólnie pokonamy koronawirusa” – dodał szef rządu.


Czytaj również: Polska realnie nie zwiększa wydatków na ochronę zdrowia. Wciąż jesteśmy w ogonie UE


Rząd w poniedziałek rozpoczyna konsultacje ze środowiskiem medycznym i instytucjami w sprawie programu szczepień przeciw COVID-19, by wskazać kolejne grupy poza pracownikami ochrony zdrowia, służbami mundurowymi i seniorami, które będą szczepione.

Proces szczepienia ma rozpocząć się od rejestracji online lub metodą tradycyjną, zgłoszenia się do punktu szczepień, zaszczepienia oraz zgłoszenie się po 21 dniach na powtórzenie szczepienia.

Szczepionki trafią do Polski w ramach zamówień UE, które zostaną zrealizowane w wyniku kontraktów z producentami takimi jak: Pfizer/BioNTech, CureVac, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson oraz AstraZeneca. Mają one zostać rozdzielone między wszystkie kraje członkowskie według kryterium liczby ludności dopiero wówczas, gdy Europejska Agencja Leków zatwierdzi samą szczepionkę.

15 grudnia – jak informował w piątek szef KPRM Michał Dworczyk – ma ruszyć kampania informacyjna i profrekwencyjna dotycząca szczepionki na koronawirusa.

Polska przeszła przez kryzys lepiej niż inni. Teraz klub najbogatszych państw świata radzi nam, jak wrócić do wzrostów sprzed pandemii