{"vars":{{"pageTitle":"Orlen przejmuje Energę. "Zamknięcie tej transakcji odbędzie się jeszcze w tym tygodniu"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["energa","energetyka","fuzje-i-przejecia","gielda","orlen","polska","przemysl-naftowy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":51721}} }
300Gospodarka.pl

Orlen przejmuje Energę. „Zamknięcie tej transakcji odbędzie się jeszcze w tym tygodniu”

Dziś rozpoczął się proces wykupu akcji Energi przez PKN Orlen. Cały proces ma zostać zakończony jeszcze w tym tygodniu, powiedział podczas konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

„Ta transakcja doprowadzi do stworzenia dużego koncernu, który nie tylko będzie nie tylko największy w Polsce, ale będzie mógł także konkurować z dużymi graczami na rynku europejskim” – powiedział Sasin.

Cena, którą Orlen zapłaci Skarbowi Państwa za akcje Energi to 8,35 zł za 1 akcję. Jak powiedział Sasin, jest to nieco więcej niż Orlen początkowo oferował.

„Orlen proponował 7 zł za jedną akcję. Udało nam się uzyskać wyższą cenę, przekraczającą także obecną giełdową wycenę akcji Energi. Cena ostateczna, którą Orlen zapłaci Skarbowi Państwa to 1,871 mld zł” – dodał minister aktywów państwowych.

Z kolei obecny również podczas konferencji prezes Orlenu Daniel Obajtek zapowiedział, że Energa skorzysta na transakcji, gdyż Orlen ma odpowiednie finansowe możliwości inwestowania w przejętą spółkę.

„Energa będzie miała właściciela-inwestora. Biorąc pod uwagę nadchodzącą transformację energetyczną, taki inwestor jest w spółce energetycznej konieczny” – powiedział Obajtek.

Jak zapowiedział prezes Obajtek, operacyjne przejęcie Energi przez Orlen nastąpi 30 kwietnia.

Przeczytaj także nasze analizy tej fuzji:

>>> Dlaczego Orlen chce przejąć Energę? Chodzi o gruntowną przebudowę modelu biznesowego

>>> Przejęcie Energi przez Orlen: trzy wątpliwości dotyczące proponowanej fuzji