Pieskow zaznaczył, szczepienia będą mieć charakter dobrowolny.
„Nie potrafię wskazać konkretnej daty, ale powinno to nastąpić przed końcem roku, tak się spodziewamy” – powiedział Pieskow, cytowany przez agencję TASS. Jak dodał, jest zbyt wcześnie, by mówić o masowych szczepieniach, a ich aplikowanie będzie przebiegać etapami, w zależności od „geografii i możliwości przechowywania substancji”.
Rzecznik Kremla zauważył również, że dostępność szczepionki będzie zależała od możliwości producentów.
Czytaj też: Czy Covid-19 to choroba sezonowa, której aktywność zależy od promieniowania UV? Fiński ekonomista uważa, że tak
Portal RBK przypomina, że minister zdrowia Tatiana Golikowa jako możliwy termin rozpoczęcia szczepień wskazywała wcześniej 2021 rok. W pierwszej kolejności mieliby zostać zaszczepieni lekarze i nauczyciele.
24 listopada twórcy rosyjskiej szczepionki Sputnik V twierdzili, że jej skuteczność przekroczyła 95 proc. w 42. dniu stosowania.
Ośrodek im. Gamalei, w którym opracowano szczepionkę, podlegający ministerstwu zdrowia Rosji, zapewniał, że podczas trwających badań nie odnotowano objawów niepożądanych. W badaniach klinicznych Sputnika V bierze udział około 40 tys. osób, tj. takiej grupie szczepionka zostanie podana do końca br.
W Rosji w ciągu minionej doby 524 osoby zmarły na Covid-19; jest to najwyższy dobowy przyrost zgonów od początku epidemii. Rekordowo wysoka jest również liczba nowych zakażeń – od środy przybyło ich w Rosji 25 487.
Ogólna liczba zakażeń koronawirusem w kraju wynosi teraz 2 187 990, a liczba przypadków śmiertelnych – 38 062.
Czy wkraczamy w erę kolejnych pandemii? Tak, chyba że poważnie potraktujemy ochronę przyrody