{"vars":{{"pageTitle":"UE zapłaci za transport środków medycznych w ramach "instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["fundusze-unijne","komisja-europejska","koronawirus","pandemia-koronawirusa","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"18 czerwca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":57148}} }
300Gospodarka.pl

UE zapłaci za transport środków medycznych w ramach „instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych”

Państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą ubiegać się o dodatkowe finansowanie za pośrednictwem instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, z przeznaczeniem na transport podstawowych towarów, zespołów medycznych i pacjentów dotkniętych koronawirusem.

Dzisiaj w ramach pilotażowej operacji dostarczono siedem ton środków ochrony indywidualnej do Bułgarii. Ładunek obejmował ponad 500 000 masek ochronnych zakupionych przez Bułgarię, przy czym UE pokryła koszty transportu.

„Instrument wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych pomaga dostarczać niezbędne wyposażenie medyczne tam, gdzie jest ono potrzebne. Ponadto wspiera państwa członkowskie w przewozie personelu medycznego lub przyjmowaniu pacjentów z innych państw członkowskich, co jest dowodem europejskiej solidarności. Po skutecznym dostarczeniu środków ochrony do Bułgarii w najbliższych tygodniach zrealizujemy więcej operacji” – powiedział komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič.

Udostępniona została kwota 220 mln euro z przeznaczeniem na wsparcie:

17 czerwca Komisja Europejska przedstawiła państwom członkowskim procedury i kryteria składania wniosków o finansowanie w ramach pakietu dotyczącego mobilności. Państwa członkowskie mogą teraz składać wnioski do Komisji Europejskiej.

Instrument wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, który dysponuje budżetem w wysokości 2,7 mld euro, uruchomiono 16 kwietnia 2020 r. Zaprojektowano go tak, aby w sposób elastyczny reagował na zmieniające się potrzeby – gdy UE przechodzi od etapu bezpośredniej walki z pandemią do etapu wychodzenia z kryzysu, odbudowy oraz prewencji.

Czytaj także:

Komisja Europejska wszczyna śledztwo w sprawie megafuzji Fiata i PSA