{"vars":{{"pageTitle":"Woda, wodór i węgiel połączą biznes i naukę. Czym jest ICI 3W?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["3w","bank-gospodarstwa-krajowego","ici-3w","impact-cee","impact22","interdyscyplinarne-centrum-innowacji","maciej-przybyla","piotr-dardzinski","politechnika-poznanska","siec-badawcza-lukasiewicz","uczelnie-wyzsze","wegiel","woda","wodor"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"13 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":326528}} }
300Gospodarka.pl

Woda, wodór i węgiel połączą biznes i naukę. Czym jest ICI 3W?

Kongres Impact’22 to nie tylko dyskusje na tematy natury finansowej czy stricte biznesowej. To także miejsce, gdzie biznes łączy się z nauką.

W dyskusji Nowy model współpracy nauki i biznesu w ramach inicjatywy 3W ze strony biznesu wypowiedział się Maciej Przybyła, Dyrektor Zarządzający Pionem Strategii i Wsparcia Biznesu w BGK. W dyskusji uczestniczyli także Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz prof. dr hab. inż. Michał Wieczorowski, prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką na Politechnice Poznańskiej. Moderatorem dyskusji był Łukasz Szelecki z BGK.

3W to woda, wodór i węgiel – zasoby przyszłości. Inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) przyciągnęła już pierwsze firmy. Podczas wydarzenia Impact’22 BGK wraz z Siecią Badawczą Łukasiewicz i jedenastoma uczelniami technicznymi podpisały porozumienie o ustanowieniu Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W (ICI 3W).

Współdziałanie 3W i współdziałanie instytucji

Dla inicjatywy 3W ważna jest wzajemna synergia tych trzech zasobów. Na przykład do powstania zielonego wodoru potrzebna jest krystalicznie czysta woda, która może być oczyszczona przez filtry węglowe. Woda, wodór i węgiel mają bardzo duży potencjał technologiczny i dlatego ICI 3W opiera się na synergii ich potencjałów.

To jest w naszym zamyśle platforma łącząca świat nauki, świat biznesu, ale także świat sektora publicznego czy też sektora finansów: wszystkich intersariuszy, którzy mogą wnieść określony potencjał dla realizacji tych naszych celów. Ta synergia ma wykreować wartość dodaną. Zależy nam na tym, aby interdyscyplinarne zespoły pracowały i wnosiły w tę inicjatywę to, co mają najlepszego – mówił Maciej Przybyła.

W ramach ICI 3W powstaną zespoły robocze, które będą tworzyć nowe pomysły i projekty, które będą wspierane finansowo i kompetencyjnie. Później nastąpi ich komercjalizacja, aby gospodarka mogła się rozwijać z wykorzystaniem wody, wodoru i węgla.

Jak mówi prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński, przewagą inicjatywy 3W jest interdyscyplinarność. W projekcie biorą udział różne jednostki, które koncentrują swoją uwagę na budowaniu wspólnego pola badawczego. To oznacza realizowanie konkretnych projektów, a nie próbę stworzenia centralnego laboratorium.

Jesteśmy skoncentrowani na tym, żeby mieć konkretne projekty. To jest też trochę naśladowanie i podążanie za globalnym trendem, w którym powstaje bardzo wiele zespołów, które mają charakter poniekąd trochę wirtualny. Ta inicjatywa nie oznacza konieczności przenoszenia ludzi, sprzętu, zasobów materialnych. To oznacza trudną sztukę skoncentrowania naszych sił i kompetencji na realizację wspólnych celów – powiedział Dardziński.

Uczelnie w ciągu ostatnich lat zmieniły swoje podejście do komercjalizacji wymyślonych tam rozwiązań. Jak dodaje prof. Wieczorowski, powstanie Rada Naukowo-Biznesowa, która będzie oceniać, czy dane innowacje da się wprowadzić na rynek.

Rola banku we współpracy biznesu i nauki

Wartością polskiej gospodarki staną się patenty opracowane przez ICI 3W, które będzie można sfinansować. BGK zbuduje także specjalne rozwiązania finansowania tych przedsięwzięć. Ta instytucja chce także rozumieć potrzeby biznesu i nauki, zapełniać luki w tych obszarach i finansować badania w początkowym stadium rozwoju.

Ponieważ mamy gospodarkę opartą głównie o małe i średnie przedsiębiorstwa, to ich środki finansowe są ograniczone. Tu jest rola banku, która może zlewarować możliwości przedsiębiorcy, wiedząc, że ta wiarygodność jest większa. Wtedy naukowcy mają do wykonania pracę, czyli rozwiązanie już tego konkretnego problemu technologicznego – mówił Piotr Dardziński.

Maciej Przybyła wierzy, że wymiana wiedzy będzie uświadamiała ludzi w zakresie potencjału zasobów wody, wodoru i węgla. Ma nadzieję, że społeczność 3W będzie wyznaczała kierunki rozwoju biznesu i nauki. Chciałby też, aby ICI 3W było ośrodkiem wiarygodnej certyfikacji myśli technologicznej.

W efekcie działań tego Centrum powstanie dobrze finansowany projekt, łączący różnych specjalistów. To w konsekwencji pozwoli na dogłębne rozwiązanie danego problemu. Jak mówi prof. Wieczorowski, ICI skupi się na zamkniętym obiegu wody i bezpieczeństwie wodnym i energetycznym.

Działania oparte o 3W nie są oderwane od rzeczywistości. Coraz częściej znajdzie się miejsce dla węgla w przemyśle energetycznym i zbrojeniowym, który w kontekście obecnej sytuacji za wschodnią granicą jest strategiczny. Jak mówi prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, trzeba wiedzieć, jak efektywnie wykorzystywać ograniczone zasoby, którymi się dysponuje.