{"vars":{{"pageTitle":"Bilderberg: 11 tematów, o których dyskutują dziś najbardziej wpływowi ludzie na świecie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"29 maja 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":9333}} }
300Gospodarka.pl

Bilderberg: 11 tematów, o których dyskutują dziś najbardziej wpływowi ludzie na świecie

30 maja w szwajcarskim Montreux rozpocznie się 67 zjazd tzw. Grupy Bilderberg – nieformalnego spotkania ludzi ze świata biznesu, gospodarki, polityki i mediów, na którym będą dyskutować o problemach, przed którymi stoi dzisiejszy świat.

Dzięki temu, że spotkania zawsze odbywają się bez ułożonej wcześniej agendy i na zasadzie „Chatham House” (czyli bez możliwości ujawniania publicznie, kto co powiedział), światowe VIP-y mogą rozmawiać bardziej szczerze niż zazwyczaj – bez obawy, że ktoś użyje ich wypowiedzi w walce politycznej czy biznesowej.

Ich rozmowy zwykle dotyczą także szerszych i bardziej abstrakcyjnych tematów niż sprawy bieżące, dlatego warto śledzić problemy, które poruszają, bo to m.in. one będą wyznaczać agendę światowego dyskursu publicznego.

Na spotkanie w tym tygodniu wybrano 11 najważniejszych tematów do dyskusji. Poniżej przedstawiamy ich listę wraz z odredakcyjnym komentarzem. (A więcej o tym, kto jest zaproszony na spotkanie – i kto będzie reprezentować Polskę – a także o samej Grupie Bilderberg przeczytasz tutaj).

1. Stabilny porządek strategiczny

Ten punkt wydaje się najbardziej zagadkowy. Biorąc pod uwagę, że na liście gości spotkania nie ma nikogo z Chin czy w ogóle spoza szerokiego obszaru euro-transatlantyckiej wspólnoty, domyślamy się, że dyskusja będzie dotyczyć utrzymania wiodącej roli państw Europy i Stanów Zjednoczonych w dzisiejszym świecie.

2. Co następne dla Europy?

Po wyborach do Europarlamentu i najgorszych od 40 lat wynikach rządzących dotychczas Europejskiej Partii Ludowej oraz Socjalistów i Demokratów na pewno nie zabraknie tematów do dyskusji. Ostatnie wydarzenia polityczne tylko mogą uzupełnić szeroki repertuar tradycyjnych tematów, takich jak pytania o to, jak daleko ma iść integracja europejska i w jakim kierunku.

3. Zmiana klimatu i zrównoważony rozwój

Zmiany klimatu, zanieczyszczenie powietrza i oceanów, gwałtowny wzrost populacji czy uprzemysłowienie regionów dotychczas słabo rozwiniętych – zmiany klimatyczne to chyba najbardziej palący obecnie problem, który w niedługiej perspektywie dotknie wszystkich ludzi na Ziemi. Zresztą sami politycy już o tym wiedzą: Ważą się losy Ziemi jako planety nadającej się do zamieszkania” – powiedział niedawno w reakcji na raport ONZ Emmanuel Macron, prezydent Francji.

4. Chiny

Chiny stają się coraz bardziej asertywne na arenie międzynarodowej, a chińskie firmy coraz silniejsze. Jak sobie z tym poradzić to pytanie, które nurtuje chyba wszystkich polityków i biznesmenów na szeroko pojętym Zachodzie. Najnowsza wojna handlowa USA z Chinami też będzie na pewno na tapecie.

5. Rosja

Podobnie jak Chiny, Rosja próbuje budować swoją pozycję na świecie kosztem wspólnoty euroatlantyckiej (z mniejszym powodzeniem), a robią to m.in. poprzez militaryzację swojego potencjału surowcowego. Nie jest to nowy temat, ale wraca jak bumerang.

6. Przyszłość kapitalizmu

O tym, że obecny model kapitalizmu się kończy, mówi coraz więcej osób – w tym ci, którzy najbardziej na nim zyskali, np. założyciel największego funduszu hedżingowego na świecie Ray Dalio (tutaj pisaliśmy więcej o jego postulatach). Na pewno zaproszeni ekonomiści i filozofowie, tacy jak Ivan Krastev czy Timothy Snyder, będą mieli dużo do powiedzenia w tym temacie.

7. Brexit

Po dymisji premier Theresy May i triumfie w eurowyborach Nigela Farage’a na nowo rozgorzała dyskusja o tym, jak powinien wyglądać brexit i czy w ogóle powinno do niego dojść.

8. Etyka sztucznej inteligencji

Roboty, które mają wbudowane rasowe lub inne, trudno dostrzegalne uprzedzenia, są realnym zagrożeniem. To, w jaki sposób wykorzystamy SI, może zdefiniować najbliższe dekady i kształt światowej gospodarki (także polskiej).

9. Militaryzacja mediów społecznościowych

Wykorzystywanie Facebooka przez Rosję do wpływania na wybory w innych krajach czy rozprzestrzenianie się fałszywych informacji to problem, który będzie się coraz bardziej rozrastał w najbliższych latach. Stabilność wielu państw będzie zależeć od jego rozwiązania.

10. Znaczenie kosmosu

Tworzenie przez USA Dowództwa Kosmicznego, plany na wydobywanie surowców w kosmosie czy wysiłki Chin, aby zwiększyć swoją obecność pozaziemską, będą zapewne wśród poruszanych tematów spotkania.

11. Cyber zagrożenia

Afera szpiegowska w Huawei czy ataki hakerskie z Chin i Rosji – to wszystko ma dziś większy potencjał do zagrożenia naszemu bezpieczeństwu niż jakiekolwiek czołgi czy myśliwce. Satya Nadella, CEO Microsoftu, i Eric Schmidt, założyciel Google, są wśród gości spotkania, więc nie zabraknie ekspertów z tej dziedziny.

Więcej o tym, kto jest zaproszony na spotkanie (i kto będzie reprezentować Polskę) przeczytasz tutaj.