{"vars":{{"pageTitle":"Bloomberg publikuje listę rynków wschodzących z największym potencjałem na przyszły rok. Polska daleko","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["2021","azja-poludniowo-wschodnia","bloomberg","chiny","indie","makroekonomia","malezja","polska","prognozy","rosja","rynki-wschodzace"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"29 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":73931}} }
300Gospodarka.pl

Bloomberg publikuje listę rynków wschodzących z największym potencjałem na przyszły rok. Polska daleko

Spośród grona gospodarek wschodzących to Tajlandia, Rosja, Korea Południowa, Tajwan i Malezja mają przed sobą najkorzystniejsze perspektywy gospodarcze na 2021 rok – wynika z raportu Bloomberga.

W raporcie przeanalizowano łącznie 17 rynków wschodzących i prognozowano ich potencjał na 2021 rok. Pięć największych rynków rozwijających się, które mogą przekroczyć bazowe oczekiwania, to Tajlandia, Rosja, Korea Południowa, Tajwan i Malezja.

Dopiero na 11 miejscu zestawienia plasują się Indie, mimo że kraj ten wypadł najlepiej pod względem oczekiwanego wzrostu PKB w 2021 roku (+9 proc. rok do roku). Na drugim miejscu w klasyfikacji dynamiki wzrostu gospodarczego są Chiny (+8,1 proc.), a następnie Filipiny (+7,5 proc.).

Tajlandia zajęła pierwsze miejsce w rankingu dzięki „silnym rezerwom walutowym i dużemu potencjałowi napływu kapitału”. Za wysoką, drugą pozycją Rosji stoi natomiast „silny profil fiskalny oraz niedowartościowany rubel”.

Tajwan i Korea Południowa również mają wysoki poziom rezerw walutowych, a Malezja cechuje się drugim najwyższym potencjałem w zakresie napływów kapitału.

Analitycy Bloobmerga wskazują również Brazylię, Turcję i Węgry jako kraje, których waluty notowane są poniżej realnej wartości.

Relatywnie słabo w badaniu wypadły Chiny, zajmując ostatnie, 17. miejsce.

„Powodem jest to, że wysokie oczekiwania są już uwzględnione w wycenie chińskich aktywów, co znacząco ogranicza potencjał wzrostowy. Niepokój budzi również dosyć wysoka wycena chińskiej waluty” – napisali autorzy raportu.

W gronie rynków wschodzących jest również Polska, która została sklasyfikowana dopiero na 15. miejscu. Główne czynniki to „słaba pozycja fiskalna, a także słabnący potencjał napływu kapitału zagranicznego”.

Ogólnie rzecz biorąc, aktywa krajów rozwijających się mają przed sobą pozytywną perspektywę dzięki bezprecedensowemu bodźcowi pieniężnemu i fiskalnemu zastosowanemu w walce z pandemią.

„W miarę jak globalne ożywienie się utrzymuje, a Rezerwa Federalna utrzymuje stopy procentowe na niskim poziomie, apetyt na ryzyko powinien nadal rosnąć w 2021 roku. A to, w obliczu korzystnych wycen i atrakcyjnych realnych stóp zwrotu, powinno przyciągać zagraniczny kapitał” – argumentują eksperci.

Czytaj także:

7 wykresów, które pokazują, jak polska gospodarka będzie sobie radzić w 2021 roku