{"vars":{{"pageTitle":"Obowiązkowe szczepienia przeciw covid w Polsce. Przybywa zwolenników tego rozwiązania","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badanie","cbos","koronawirus","obowiazek-szczepien","pandemia","spoleczenstwo","szczepienia","walka-z-pandemia","zdrowie-publiczne"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"25 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":252100}} }
300Gospodarka.pl

Obowiązkowe szczepienia przeciw covid w Polsce. Przybywa zwolenników tego rozwiązania

Obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid-19 w Polsce popiera już 38 proc. Polaków – wynika z najnowszego badania CBOS. To aż o 9 pkt procentowych więcej, niż w sierpniu 2021 roku.

CBOS opublikował wyniki ankiet na temat poparcia dla szczepienia przeciwko Covid-19. Wynika z nich, ze blisko dwie piąte badanych uważa, że szczepienia przeciw COVID-19 powinny być obowiązkowe dla wszystkich (38 proc.). W badaniach z sierpnia 2021 roku za takim rozwiązaniem opowiedziało się 29 proc. pytanych.

Dalsze 13 proc. ankietowanych sądzi, że dla szczepienia powinny być obowiązkowe dla wybranych grup. Z kolei za dobrowolnością szczepień opowiada się 43 proc. respondentów.

 


Czytaj także: Jedna trzecia testów na Covid-19 poza kontrolą Sanepidu. Polacy ruszyli do aptek


Badani uważający, że szczepienia przeciw COVID-19 powinny być obowiązkowe tylko dla wybranych grup, najczęściej chcieliby nimi objąć pracowników systemu ochrony zdrowia (99 proc.), w drugiej kolejności nauczycieli (90 proc.), a w dalszej – pracowników domów pomocy społecznej (85 proc.), służby mundurowe (73 proc.) oraz pracowników handlu (62 proc.) i usług (47 proc.).

Relatywnie niewielu wymieniło inne grupy, nie mające charakteru grup zawodowych – w tym m.in. osoby starsze, schorowane czy mające częsty kontakt z innymi ludźmi (łącznie 10 proc.).

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (381) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode od 3 do 13 stycznia 2022 roku na próbie liczącej 1135 osób, złożonej z reprezentatywnej grupy mieszkańców Polski, wylosowanych na bazie numeru PESEL. Wykresy przygotowane przez CBOS (Centrum Badań Opinii Społecznej, nadzorowaną przez państwo fundację zajmującą się badaniami społecznymi).

Darmowe testy w aptekach to błąd? „Nie są gotowe na nieograniczone testowanie” [WYWIAD]