{"vars":{{"pageTitle":"Ceny węgla znów wzrosną? Krajowe wydobycie nie zwiększa się, mimo dużego popytu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-wegla","gornictwo","gornictwo-wegla-kamiennego","inflacja","surowce","wegiel"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"24 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":317035}} }
300Gospodarka.pl

Ceny węgla znów wzrosną? Krajowe wydobycie nie zwiększa się, mimo dużego popytu

Produkcja węgla kamiennego w Polsce w maju była jedynie o 2 proc. większa niż rok wcześniej. Z kolei w porównaniu do kwietnia spadła aż o 4,5 proc., jak wynika z opublikowanych właśnie danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Według GUS majowa produkcja węgla wyniosła nieco ponad 4,5 mln ton. Miesiąc wcześniej było to 4,7 mln ton.

Dane o produkcji to nie najlepszy sygnał w obliczu dużych napięć, jakie obserwujemy na rynku węgla od kilku tygodni. Ich przyczyną jest przede wszystkim wprowadzenie embarga na węgiel z Rosji, co ograniczyło import tego surowca.

Według danych Agencji Rozwoju Przemysłu, opublikowanych na początku czerwca, zapasy węgla kamiennego spadły w kwietniu do 1,3 mln ton. To prawie czterokrotnie mniej, niż rok wcześniej.


Czytaj: Kończy się czas, by zgłosić piec. Wyjaśniamy, jak złożyć deklarację o źródłach ciepła w budynkach


Tak niski poziom zapasów jest ewenementem, jak na tę porę roku. Zwykle po sezonie grzewczym składy węgla odbudowują zasoby węgla ze względu na sezonowy spadek popytu.

Duży popyt w zderzeniu z mniejszą podażą doprowadził do bezprecedensowego wzrostu cen węgla na polskim rynku. Sejm uchwalił właśnie ustawę, która wprowadza mechanizm rekompensat dla sprzedawców węgla, jeśli ci zastosują urzędową cenę maksymalną: 996,6 zł za tonę dla odbiorców indywidualnych.

Podstawowym warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie wykorzystywanie przez gospodarstwo domowe następujących źródeł do ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem – zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Maksymalna ilość zakupionego węgla po konkurencyjnej cenie będzie mogła wynieść 3 tony w 2022 roku.

Finansowanie rekompensat ma kosztować budżet 3 mld zł rocznie.


Polecamy także: