{"vars":{{"pageTitle":"Dane o wzroście inflacji budzą emocje - ekonomiści ING i mBanku sprzeczają się na Twitterze","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","ekonomia","inflacja","ing","ing-bank-slaski","makroekonomia","mbank","polska","statystyki","twitter"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"17 lutego 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":39483}} }
300Gospodarka.pl

Dane o wzroście inflacji budzą emocje – ekonomiści ING i mBanku sprzeczają się na Twitterze

W piątek, 14 lutego Główny Urząd Statystyczny podał wstępne dane dot. wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych – jak się okazało w styczniu 2020 inflacja wyniosła aż 4,4 proc. rdr. To wywołało lawinę komentarzy ekonomistów.

Według GUS, największy wzrost cen miał miejsce w kategorii żywność, napoje oraz wyroby tytoniowe – w porównaniu do stycznia 2019 roku ceny wzrosły o 6,7 proc. Koszty mieszkaniowe wzrosły o 4,9 proc., a transport o 1,9 proc.

Warto podkreślić, że w grudniu wzrost cen konsumpcyjnych wyniósł 3,4 proc. rok do roku – czyli aż 1,5 punkta procentowego mniej.

Zdaniem ekonomistów ING Banku Śląskiego w styczniu swój poziom zwiększył nie tylko wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, ale także inflacja bazowa – na skutek podniesienia płacy minimalnej.

Z taką interpretacją nie zgodzili się jednak ekonomiści mBanku.

W odpowiedzi eksperci ING napisali, że ich ocena jest skutkiem rozmów z przedsiębiorcami i wskazali, że wzrost cen zarówno usług, jak i towarów jest efektem podwyższenia płacy minimalnej w warunkach pełnego zatrudnienia.

Ale po odpowiedzi mBanku jasno widać, że – mówiąc delikatnie – nie kupili argumentacji ING i zignorowali ją, prawdopodobnie za brak twardych danych podpierających ich rozumowanie.

Czytaj także:

>>> Rosnąca inflacja: zagrożenie dla światowego wzrostu, które rynek zdaje się ignorować

>>> „Wyraźne spowolnienie, eksces inwestycji, bardzo słaba konsumpcja” – 3 najciekawsze reakcje ekspertów na dane GUS-u o PKB