{"vars":{{"pageTitle":"Doradcy premiera rozważają wprowadzenie płatnych szczepień przeciw COVID-19","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","koronawirus","pandemia","szczepienia","szczepionki","walka-z-pandemia"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"28 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":154240}} }
300Gospodarka.pl

Doradcy premiera rozważają wprowadzenie płatnych szczepień przeciw COVID-19

W Radzie Medycznej trwają dyskusje ws. wprowadzenia odpłatności za usługę przy szczepieniu przeciw COVID-19. Sama szczepionka pozostanie darmowa.

„Szczepionka przeciw COVID-19 na pewno będzie darmowa, bo tak stanowi umową unijna w tej sprawie. Możliwe jest natomiast wprowadzenie odpłatności za usługę, za wizytę lekarską czy samą czynność szczepienia. Rozmawiamy o tym, szukając pomysłów na przekonanie osób, które dalej nie chcą się szczepić” – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej prof. Magdalena Marczyńska, specjalistka chorób zakaźnych wieku dziecięcego.

W tej sprawie nie ma na razie wiążącej decyzji, ani zgodności wśród członków Rady Medycznej – wskazała prof. Marczyńska.

„Część osób uważa, że zadziała to odwrotnie i już w ogóle nie będzie chętnych do szczepień. Niektórzy uważają natomiast, że jeżeli przy prawdopodobnych wzrostach zakażeń we wrześniu i październiku nadal będą osoby niechętne szczepieniom, to powinno się zakończyć akcję szczepień w obecnej formie i wprowadzić właśnie element zapłaty” – podała specjalistka.

Jeżeli wcześniej zainteresowanie szczepionkami w społeczeństwie będzie niskie, to zapasy szczepionek docierających do Polski mogą trafić do biedniejszych państw.

Szczepienia przeciw Covid-19: W USA nie uda się osiągnąć celu 70% populacji do 4 lipca