Do sierpnia 2022 roku wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, muszą wdrożyć dyrektywę „work-life balance”, która nakazuje m.in. wprowadzenie dwumiesięcznego urlopu rodzicielskiego wyłącznie dla ojców.
Dyrektywa ma prowadzić do uzyskania bardziej partnerskiego podziału opieki nad dzieckiem między rodzicami, ale też dać szansę na zwiększenie aktywności zawodowej świeżych matek. Temat jest bardzo istotny w Polsce, gdyż na mężczyzn przypada zaledwie 1 proc. urlopów rodzicielskich – wynika z danych ZUS. Pisaliśmy o tym tu.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 w sprawie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców i opiekunów została przyjęta w czerwcu 2019 roku. Państwa członkowskie Unii muszą zaimplementować ją do 2 sierpnia 2022 roku.
Wdrożenia unijnego prawa w Polsce będzie pilnować powołana w styczniu 2021 przez Fundację Share The Care Rada Programowa, w skład której wchodzą prawnicy, ekonomiści, socjolodzy, politycy i psycholodzy oraz przedstawiciele biznesu oraz organizacji pozarządowych.
Połowa matek wraca do pracy zanim dziecko pójdzie do przedszkola
Ankietowane matki jednoznacznie deklarują, że chcą pracować. 94 proc. kobiet chce wrócić do pracy po urodzeniu dziecka – wynika z badań „Macierzyństwo a aktywność zawodowa” przeprowadzonych przez Fundację Rodzic w mieście. Pisaliśmy o tym tu.
Jako problem do powrotu do pracy po urodzeniu dziecka matki wskazują między innymi nierówny podział w opiece nad dzieckiem pomiędzy rodzicami – wynika z raportu Fundacji Rodzic w mieście. Co trzecia matka podaje, że dzielenie się obowiązkami rodzicielskimi sprzyja wznowieniu ich aktywności zawodowej.
Tylko połowie matek udaje się wrócić do pracy przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia – wynika z danych GUS opublikowanych w 2019 roku.
czytaj także: Na mężczyzn przypada 1% urlopów rodzicielskich w Polsce. Dotarliśmy do niepokojących danych ZUS
Odpowiedzialność po stronie pracodawców
Przyczyny niskiej aktywności matek na rynku pracy leżą również po stronie pracodawców, którzy nierzadko postrzegają kobiety przez pryzmat ich macierzyństwa, a nie posiadanych kompetencji. Matki aktywne zawodowo stają się często pracownikami „wyższego ryzyka”.
Co trzecia respondentka wskazuje, że istotnym aspektem powrotu do aktywności zawodowej jest wspierająca rodziców atmosfera w firmie.
Ponadto, coraz więcej ojców chce bardziej angażować się w rolę rodzica. Ojcowie coraz częściej zgłaszają swoim pracodawcom potrzeby związane z uelastycznieniem godzin pracy i ograniczeniem godzin nadliczbowych.
Nowa dyrektywa unijna „work-life balance” wprowadzająca dwumiesięczny urlop rodzicielski dla ojców daje narzędzia do równego lub chociaż równiejszego podziału opieki nad dzieckiem pomiędzy rodzicami, ale także zwiększenie szans matek na rynku pracy.
Jednak, aby dyrektywa unijna faktycznie zmieniła sytuację w Polsce potrzebne będzie zaangażowanie ze strony pracodawców, którzy będą promować korzystanie przez ojców z przywilejów rodzicielskich.