{"vars":{{"pageTitle":"Epidemia domen ze słowem koronawirus: uwaga na fake newsy i phishing","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["internet","koronawirus","pandemia","pandemia-koronawirusa","spoleczenstwo"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"19 marca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":44421}} }
300Gospodarka.pl

Epidemia domen ze słowem koronawirus: uwaga na fake newsy i phishing

W marcu liczba rejestracji adresów internetowych ze słowem „covid” i „virus” wzrosła do nawet kilkuset dziennie. Liczba rejestracji w domenach .net i .com rośnie od 10 lutego, a lawina wywołana została w marcu.

13 marca padł rekord rejestracji stron ze słowem „virus” – było ich 1083.

Analiza stron z tymi słowami pokazała, że znacząca część tych rejestracji to strony organizacji na różne sposoby walczących z chorobą, ale są też przypadki wykorzystywania epidemii dla własnego zysku.

„Są np. strony zachęcające do zakupu lekarstwa na Covid-19, a jak wiadomo jeszcze takiego nie wynaleziono” – mówi Ela Kornaś, Brand Manager serwisu Domeny.pl.

Wiele stron przekazywało fałszywe informacje związane z pandemią (fake news) lub były akcjami phishingowymi.

Phishing to oszustwa w sieci, które polegają na podszywaniu się pod osoby lub instytucje w celu zdobycia danych, rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania lub wyłudzania pieniędzy.

„Wiele z adresów służy też ewidentnie do dezinformacji, np. sugerując, że prezydent Trump ma koronawirusa. Bez wątpienia znaczna cześć nowych stron służy także realizacji kampanii phishingowych związanych z koronawirusem, których w ostatnim czasie przybywa niemal tak szybko, jak liczby zakażonych”  – dodała Kornaś.

Najskuteczniejsze akcje phishingowe projektuje się w taki sposób, aby wywołać u odbiorcy silne emocje.

Koronawirus, powszechnie wzbudzający strach, z punktu widzenia cyberprzestępców świetnie się nadaje się do tego celu. Maile odwołujące się do koronawirusa mają nas zachęcić do odwiedzenia określonego miejsca w sieci, gdzie może dojść do próby zainfekowania naszego komputera, a także wyłudzenia danych osobowych i numeru karty kredytowej.

Kornaś zachęciła do szczególnie krytycznej lektury informacji związanych z koronawirusem, ostrożnego otwierania stron przez linki i załączniki na tych stronach i czujności w internecie.

„Generalnie – uważajmy, żeby do jednej tragedii, jaką jest epidemia, nie dołożyć innej, jaką może być strata pieniędzy wyłudzonych przez oszustów” – ostrzega przedstawicielka Domeny.pl.

Czytaj także:

>>>Programiści będą walczyć z epidemią on-line. GovTech Polska organizuje hackathon

>>>Revolut Junior – fintech wprowadza nową usługę dla dzieci