{"vars":{{"pageTitle":"Globalny Szczyt G20 nie zakończył debaty o uwolnieniu patentów na szczepionki","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["chiny","covid-19","g20","johnson-and-johnson","komisja-europejska","koronawirus","moderna","pfizer","szczyt","walka-z-pandemia"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"24 maja 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":138155}} }
300Gospodarka.pl

Globalny Szczyt G20 nie zakończył debaty o uwolnieniu patentów na szczepionki

W Rzymie odbył się Globalny Szczyt na temat Zdrowia G20. Podczas szczytu koncerny farmaceutyczne obiecały zapewnienie krajom ubogim 3,5 mld dawek szczepionki przeciwko Covid-19, a uczestnicy spotkania przyjęli Deklaracje Rzymską, zawierającą zobowiązania na czas walki z pandemią i na przyszłość.

Głównym tematem rzymskich obrad w ramach G20, odbywających się w trybie stacjonarnym i zdalnym, były szczepienia przeciwko Covid-19 i dostępność preparatów, zwłaszcza w krajach ubogich. Grupę G20 tworzy 19 państw, co do zasady najbogatszych na świecie oraz Unia Europejska.

„Nie dla nacjonalizmu”

„Nie dla nacjonalizmu” w dziedzinie zdrowia i „nie dla zakazów eksportu” szczepionek – takie wnioski piątkowego Globalnego Szczytu na temat zdrowia w ramach G20 w Rzymie przedstawiła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Na zakończenie obrad przyjęto Deklarację Rzymską, zobowiązania na obecny czas walki z pandemią, a także na przyszłość. Ursula von der Leyen nazwała deklarację „historycznym” zobowiązaniem.

W deklaracji nie ma jednak wiążących rozstrzygnięć w szeroko omawianej obecnie kwestii patentów na szczepionki przeciwko Covid-19 ani propozycji ich zniesienia.

Dokument przyjmuje natomiast zasadę dobrowolności, także w kwestii własności intelektualnej oraz przekazywania technologii i know-how. Uznano to za kompromis pomiędzy zwolennikami uwalniania patentów a stronnikami zachowania dotychczasowego kształtu systemu.

Publiczne zobowiązania

Uczestnicy spotkania zaproponowali, by uodpornienie na Covid-19 uznać za „globalne dobro publiczne” i w związku z tym poszerzyć program Covax, czyli inicjatywę w celu zapewnienia szczepionek krajom najuboższym i najbardziej potrzebującym.

Trzeba „zaszczepić świat i to błyskawicznie” – mówił gospodarz obrad, premier Włoch Mario Draghi.

Łańcuchy dostaw szczepionek przeciwko Covid-19 muszą być otwarte. W czerwcu Unia Europejska przedstawi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) propozycję w sprawie patentów na szczepionki – zadeklarowała szefowa Komisji Europejskiej na konferencji po zakończeniu obrad.


Czytaj też: Szczepionki nie dla zysku. KE wskazała, jak produkować szczepionki przeciwko COVID-19 bez patentów


Do końca tego roku kraje o niskim i średnim dochodzie otrzymają 100 milionów dawek szczepionek – podała w trakcie szczytu Ursula von der Leyen.

Natomiast koncerny farmaceutyczne Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson obiecały w trakcie szczytu przeznaczyć dla ubogich państw świata 3,5 miliarda dawek szczepionki do końca 2022 roku, z czego 1,3 mld w roku obecnym.

Z kolei prezydent Chin Xi Jinping powiedział,  że jego kraj przeznaczy w ciągu najbliższych trzech lat 3 mld dolarów na wspieranie walki z Covid-19 i ożywienie gospodarcze w krajach rozwijających się.

Kolejny rekord zakażeń w Indiach. Polska ruszy z pomocą humanitarną