{"vars":{{"pageTitle":"Jest wniosek polskiego rządu o płatność z KPO. Na początek wypłacona zostanie zaliczka","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["dekarbonizacja","donald-tusk","ke","kpo","krajowy-plan-odbudowy","main","najnowsze","prokuratura-europejska","transformacja-energetyczna"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"15 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":643727}} }
300Gospodarka.pl

Jest wniosek polskiego rządu o płatność z KPO. Na początek wypłacona zostanie zaliczka

Rząd złożył pierwszy wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że Komisja Europejska jest gotowa do wypłaty Polsce 5 mld euro zaliczki. Pieniądze mają być przekazane do końca roku.

Jak określiła, będą to pieniądze na „prace dekarbonizacyjne i inne walczące ze zmianą klimatu”.

– Zbyt długo zastrzeżenia dotyczące praworządności ograniczały naszą możliwość do udzielenia pomocy. […] Możesz być przekonany, że komisja stoi po waszej stronie – zwróciła się do Donalda Tuska.

Ursula von der Leyen podkreśliła także, że liczy na współpracę dotyczącą kamieni milowych, w szczególności dotyczących niezależności sądownictwa.

Wypłata zaliczki do końca roku

– To pieniądze przeznaczone na naszą suwerenność energetyczną – mówił z kolei polski premier. Środki mają być wypłacone do końca roku. Tusk zapewnił też Ursulę von der Leyen, że Polska przystąpi do prokuratury europejskiej.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


W czerwcu Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowały Komisja Europejska oraz Rada UE. Pieniądze do Polski jednak nie trafiły z powodu zastrzeżeń dotyczących praworządności. Odblokowanie środków z KPO było jednym z kluczowych postulatów wyborczych Koalicji Obywatelskiej.

Krajowy Plan Odbudowy, który ma niwelować skutki pandemii COVID-19, dla Polski jest warty blisko 60 mld euro. To pożyczki oraz dotacje na 55 reform i 56 inwestycji. Środki można wykorzystać na zieloną transformację, transformację cyfrową, inwestycje drogowe, opiekę zdrowotną czy edukację.

To też może Cię zainteresować: