{"vars":{{"pageTitle":"Krajowy Plan Odbudowy - rząd rozpoczyna konsultacje, na co wydać środki z UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["budzet-ue","fundusz-odbudowy","fundusze-unijne","krajowy-plan-odbudowy","pomoc-publiczna","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"27 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":97639}} }
300Gospodarka.pl

Krajowy Plan Odbudowy – rząd rozpoczyna konsultacje, na co wydać środki z UE

Blisko 170 mld euro z unijnego Funduszu Odbudowy trafi do Polski. Polski rząd rozpoczyna konsultacje społeczne, na co najlepiej wydać te środki.

Prawie 24 mld euro z Funduszu Odbudowy ma zostać przeznaczone na dotacje, które rząd chce zainwestować m.in. w ochronę zdrowia, transformację w kierunku „zielonej” gospodarki, innowacje, ekologiczny transport, cyfryzację.

Proponowane do realizacji inwestycje zawiera gotowy już projekt Krajowego Planu Odbudowy.

„To bardzo ważny dokument. Chcemy poznać opinie Polaków na jego temat. Rozpoczynamy konsultacje społeczne” – podała Kancelaria Premiera.

Od 26 lutego przez 35 dni można zgłaszać opinie na tematu Krajowego Planu Odbudowy. Konsultacje społeczne prowadzone są w trybie online.

„Krajowy Program Odbudowy to przedsionek do polskiego, Nowego Ładu” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

„W jego ramach chcemy przebudować system finansowy, system edukacji, system ochrony zdrowia czy zaprezentować wielkie inwestycje, takie jak Centralny Port Komunikacyjny czy Mierzeja Wiślana, ale wielkich poprzez to, że docierać będą do wszystkich gmin i powiatów” – dodał premier.

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to dokument związany z Funduszem Odbudowy. To unijne wsparcie dla państw członkowskich, które ma być realną pomocą na wyjście z kryzysu wywołanego pandemią.

Polska jest jednym z największych beneficjentów Funduszu. Otrzymamy w sumie ok. 170 mld euro:

Krajowy Program Odbudowy ma opierać się na pięciu filarach. Obszary, w których określono reformy i zakres inwestycji to:

  1. odporność i konkurencyjność gospodarki
  2. zielona energia i zmniejszenie energochłonności
  3. dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia
  4. transformacja cyfrowa
  5. zielona, inteligentna mobilność

„Te wszystkie programy mają służyć ochronie miejsc pracy, ale też tworzeniu nowych, innowacyjnych miejsc pracy” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Cały projekt Krajowego Planu Odbudowy można znaleźć pod tym linkiem: Krajowy Plan Odbudowy [PDF].

W ramach konsultacji Krajowego Planu Odbudowy odbędą się trzy debaty dotyczące obszarów wsparcia.

Harmonogram spotkań z linkami do zapisów na poszczególne debaty:

2.03 – Zielona energia i zrównoważona mobilność
4.03 – Zwiększenie dostępu i wzmocnienie jakości funkcjonowania systemu ochrony zdrowia 
9.03 – Odporna i konkurencyjna gospodarka oraz Transformacja cyfrowa