{"vars":{{"pageTitle":"Matura 2023: maraton czas zacząć. Oto co warto wiedzieć o egzaminie dojrzałości","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["centralna-komisja-egzaminacyjna","edukacja","egzaminy","eurostat","liceum","luksemburg","main","matura","matura-2023","maturzysci","najnowsze","polska","rumunia","technikum","unia-europejska","wyzsze-wyksztalcenie"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"4 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":558577}} }
300Gospodarka.pl

Matura 2023: maraton czas zacząć. Oto co warto wiedzieć o egzaminie dojrzałości

Ruszają matury 2023. Około 270 tys. abiturientów rozpoczyna jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Jakie są terminy tegorocznych matur, jak wygląda egzamin i co obstawiano najczęściej jako potencjalne tematy na maturze? Oto nasz krótki maturalny niezbędnik.

Czego powinni spodziewać się maturzyści? Na wszystkich egzaminach, z wszystkich przedmiotów, tegoroczne wymagania egzaminacyjne są obniżone o ok. 20-25 proc. Nie ma już wymogu zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym z progiem 30 proc. W przypadku języka polskiego zawężony został katalog lektur obowiązkowych, mniejsze są też wymagania na poziomie podstawowym wynikające z podstawy programowej.

Ułatwienia dotyczą także matury z matematyki na poziomie podstawowym. Abiturienci rozwiążą o cztery zadania mniej. Dostaną również więcej zadań zamkniętych. Jeżeli chodzi natomiast o język obcy, “obniżony został ogólny oczekiwany poziom biegłości językowej”.

Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących są pierwszym rocznikiem, który kończy edukację w systemie 8 plus 4, czyli ośmiu lat szkoły podstawowej i czterech – średniej.

Matura 2023. Wracają egzaminy ustne

W tym roku maturzyści muszą zmierzyć się z egzaminami w części ustnej (powrót po pandemicznej przerwie) i pisemnej. Matura ustna obejmuje sprawdzenie wiedzy z języka polskiego oraz wybranego języka nowożytnego. W obydwu przypadkach trzeba uzyskać 30 proc. żeby zdać. Natomiast w części pisemnej maturzyści zmierzą się z językiem polskim, matematyką, językiem obcym nowożytnym oraz wybranym przedmiotem dodatkowym na poziomie rozszerzonym (w tym przypadku bez progu zdawalności, w pozostałych wymagane jest 30 proc.).

Na poradzenie sobie z pisemnym językiem polskim maturzyści mają 240 minut, z matematyką 180 minut, z językiem obcym 120 minut.

Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, ogółem w 2023 r. przeprowadzonych zostanie ok. 583 600 egzaminów w części ustnej oraz ok. 1 437 000 egzaminów w części pisemnej. Jeżeli chodzi o terminy, matury ruszają 4 maja. Maraton egzaminacyjny potrwa do 23 maja.

Część pisemna – matury 2023:

  1. matematyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (poziom podstawowy);
  2. geografia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (poziom rozszerzony);
  3. chemia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (poziom rozszerzony);
  4. fizyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (poziom rozszerzony);
  5. biologia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (poziom rozszerzony);
  6. historia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (poziom rozszerzony).

Część ustna egzaminu maturalnego:
od 10 do 23 maja (z wyjątkiem 14 i 21 maja) – język polski. języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne, język łemkowski, język kaszubski. Egzamin jest przeprowadzany w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.

Ogłoszenie wyników egzaminu maturalnego zaplanowano na 7 lipca.

Co można mieć ze sobą podczas egzaminów?

Absolwenci szkół średnich na egzaminy maturalne powinni zabrać długopis z czarnym wkładem (oraz drugi zapasowy), dowód osobisty lub paszport (prawo jazdy czy legitymacja szkolna nie zostaną zaakceptowane).

Z kolei na egzaminie z matematyki dodatkowo można mieć linijkę, cyrkiel i kalkulator bez złożonych opcji.

Prosty kalkulator i linijkę można mieć ze sobą również w trakcie zdawania egzaminów z biologii, chemii, fizyki czy geografii.

Maturzyści mają prawo sięgać także po ołówek, butelkę małej wody i chusteczki bez opakowania.

Jakie tematy na tegorocznej maturze?

Jakie tematy maturalne maturzyści obstawiali przed egzaminami? Czego spodziewali się w największym stopniu? Można to wywnioskować pod tym, czego szukali w wyszukiwarce Google w ostatnich dniach przed maturą

Jeżeli chodzi o język polski, to stawiali na „Kordiana” Juliusza Słowackiego, „Skąpca” Moliera, „Lament świętokrzyski”, „Odprawę posłów greckich” Jana Kochanowskiego czy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Sądzili, że będą pisali o przemianie bądź człowieku w sytuacji zagrożenia.

Jeżeli chodzi o matematykę, to tu oczekiwania obejmowały wzory skróconego mnożenia i liczenie mediany. Z kolei w przypadku j. angielskiego absolwenci szkół średnich spodziewali się zadań związanych z mową zależną.

Ile osób zda maturę?

Czy tegoroczni abiturienci są przygotowani do egzaminów? Pośrednio pokazują to wyniki testów diagnostycznych przeprowadzonych m.in. w grudniu 2022 r. Wówczas j. polski zdało 85 proc. osób, matematykę 88 proc. osób, angielski 98 proc. przyszłych maturzystów. Testy z każdego przedmiotu rozwiązywało wtedy po około 3 tys. osób.

W przypadku języka polskiego trudne bądź bardzo trudne dla obecnych maturzystów okazały się zadania sprawdzające tworzenie notatki syntetyzującej, rozpoznawanie środków poetyckich czy stosowanie poprawnej interpunkcji.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


W przypadku matematyki uczniowie mieli największe problemy z zadaniami na dowodzenie podzielności liczb całkowitych. Trudności sprawiały też zadania dotyczące optymalizacji oraz geometrii (stereometrii i planimetrii).

Natomiast w kontekście j. angielskiego najgorsze okazało się rozpoznawanie związków między częściami tekstu (w tekście pisanym), wyciąganie wniosków z informacji, znajomość środków językowych oraz stosowanie poprawnej ortografii.

Najlepsze wyniki były w 2019 r.

Jak do tej pory radzili sobie polscy maturzyści? Przyjrzyjmy się danym, którymi dysponuje Centralna Komisja Egzaminacyjna (termin główny, dodatkowy i poprawkowy ujęte są łącznie).

W 2022 r. egzamin zdało 85 proc. osób, w tym 89,3 proc. z 165 148 absolwentów liceów, 78,3 proc. z 103 953 absolwentów techników oraz 32,1 proc. z 389 absolwentów branżowej szkoły II stopnia.

W 2021 r. matura zakończyła się sukcesem dla 83 proc. osób podchodzących do egzaminów. Zdawalność wśród licealistów wyniosła 87 proc., natomiast wśród absolwentów techników 75 proc.

Trzy lata temu, w pierwszym roku pandemii Covid-19, z egzaminami poradziło sobie 81,8 proc. maturzystów (87,1 proc. licea, 73,1 proc. technika).

Natomiast w 2019 r. egzamin dojrzałości zdało 87,5 proc. maturzystów (91,3 proc. licealiści, 80,9 proc. absolwenci techników).

Ostatnie cztery lata pokazały, że niezmiennie, biorąc pod uwagę przedmioty obowiązkowe, absolwenci szkół średnich najlepiej poradzili sobie z maturą z polskiego, najsłabiej natomiast z matematyką.

Polecamy: