{"vars":{{"pageTitle":"W 11 polskich miastach ceny mieszkań są najwyższe w historii, wskazuje raport","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-mieszkan","expander","gospodarka","inflacja","kredyt-hipoteczny","mieszkania","nieruchomosci","rentier-io","rynek-mieszkaniowy","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"2 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":184123}} }
300Gospodarka.pl

W 11 polskich miastach ceny mieszkań są najwyższe w historii, wskazuje raport

Ceny mieszkań wciąż ustanawiają nowe rekordy, wynika z najnowszego raportu. W aż jedenastu z przebadanych miast, ceny osiągnęły najwyższy poziom w historii.

Autorzy raportu to Expander, czyli firma działająca na rynku usług finansowych i doradztwa finansowego oraz portal Rentier.io, zajmujący się wyceną na rynku nieruchomości.

Z ich danych wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat ceny mieszkań w Polsce wzrosły średnio aż o 24 proc.

Najlepsze zabezpieczenie przed inflacją

„Inwestycje w mieszkania okazały się więc bardzo dobrym zabezpieczeniem przed inflacją, która urosła do poziomu najwyższego od 20 lat” – wskazują firmy.

W ciągu ostatnich 3 miesięcy ceny mieszkań w badanych miastach wzrosły średnio o 4,5 proc. Najbardziej zdrożały w Łodzi, Białymstoku i Gdyni (odpowiednio o 10, 9 i 8 proc.).

Są jednak też miasta, gdzie średnie ceny w ostatnim kwartale spadły. Są to Bydgoszcz i Katowice, które odnotowały spadek o 1 proc.

Jednak jeśli chodzi o porównanie w perspektywie kilku lat, widać że i w tych miastach mieszkania zdrożały. Na zmiany cen warto spojrzeć w długim okresie, gdyż „przed rokiem mieliśmy wiele pandemicznych ograniczeń, które zakłócały działanie tego rynku” – piszą autorzy raportu.

Porównanie cen w lipcu 2021 roku z kwietniem 2021 i tym samym miesiącem 2019 roku prezentuje poniższa tabela:

W ciągu 2 lat, czyli od lipca 2019, ceny najbardziej wzrosły w Sosnowcu (o 41 proc.), Radomiu (o 35 proc.) i Łodzi (o 29 proc.). Najmniej zdrożały mieszkania w Bydgoszczy (12 proc.), Poznaniu (15 proc.), Gdańsku i Katowicach ( po 17 proc).

„Powyższe wyniki bardzo mocno kontrastują z niemal zerowym oprocentowaniem lokat bankowych. Ci, którzy przenieśli oszczędności z banków na rynek nieruchomości, świetnie na tym wyszli” – podają w raporcie Expander i Rentier.io.

Jesienią kredyty hipoteczne mogą być droższe

Duże wzrosty mogą przyciągnąć kolejnych inwestorów. Jednak coraz bardziej prawdopodobne stają się podwyżki stóp procentowych. A te mogą zdecydowanie spowolnić wzrosty cen mieszkań. W dłuższym okresie mogłyby doprowadzić nawet do ich spadku.

Dużym problemem na rynku kredytów hipotecznych jest też bardzo długi czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku. Czasami zajmuje to bankom aż trzy miesiące.

Ponadto boom na rynku sprawił, że banki w tym roku „bez problemu zrealizują swoje plany sprzedażowe w zakresie kredytów hipotecznych”, wskazuje raport. Mogą więc zdecydować się na podwyżki marż. Expander i Rentier.io spodziewają się ich w październiku lub listopadzie.

Metodologia raportu

Podane przez autorów badania ceny mieszkań to mediany. Wyliczono je na podstawie analizy prawie 32 tys. ogłoszeń sprzedaży dostępnych w internecie w lipcu 2021 roku.

Czytaj też: