{"vars":{{"pageTitle":"Mocny spadek PKB. Co przyniosą kolejne miesiące? Jest nowa prognoza","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","makroekonomia","pkb","spadek-pkb","spowolnienie-gospodarcze","wzrost-gospodarczy"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"10 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":563306}} }
300Gospodarka.pl

Mocny spadek PKB. Co przyniosą kolejne miesiące? Jest nowa prognoza

Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych podtrzymał prognozę spadku PKB o 0,9 proc. rok do roku w I kw. tego roku oraz obniżył prognozę całorocznego wzrostu do 1,2 proc. z oczekiwanych w lutym 1,5 proc.

Według szacunków Instytutu Prognoz i Analiz Go-spodarczych (IPAG) tempo wzrostu produktu krajowego brutto w pierwszym kwartale 2023 roku było ujemne i wyniosło -0,9 proc.

– Był to pierwszy spadek PKB po ośmiu kwartałach jego wzrostu. Poprzednio ujemne tempo wzrostu gospodarczego odnotowane zostało w czwartym kwartale 2020 roku – wynika z raportu Instytutu.


Czytaj też: Jednolity rynek unijny to korzyści. Dzięki niemu rośnie PKB i Polski, i UE


Wśród najważniejszych przyczyn głębokiego obniżenia dynamiki gospodarki wymienić należy wysokie stopy procentowe, inflację (a zwłaszcza wysokie ceny energii i jej nośników) powodującą spadek siły nabywczej ludności oraz podniesiony, w związku z trwającą na Ukrainie wojną, poziom niepewności – informuje IPAG.

Jakie będzie PKB w kolejnych kwartałach?

– W kolejnych nadchodzących kwartałach tempo wzrostu PKB będzie nieco wyższe. W drugim kwartale 2023 roku wzrost nie przekroczy jednak poziomu 1 proc. W drugiej połowie roku wzrost gospodarczy trochę przyspieszy, jednak kształtować się będzie na względnie niskim poziomie. W całym 2023 roku tempo wzrostu PKB wyniesie 1,2 proc., a w 2024 roku zwiększy się do 3,5 proc. – czytamy w raporcie.

Według IPAG wzrost PKB (niewyrównany sezonowo) w II-IV kw. tego roku będzie kształtował się następująco: +0,6 proc., +1,8 proc. i +2,7 proc.

Według Instytutu w I kw. 2023 r. popyt krajowy obniżył się o 1,4 proc.

– W kolejnym kwartale tempo wzrostu popytu krajowego będzie w dalszym ciągu niższe niż tempo wzrostu PKB. Sytuacja ta powinna się zmienić w drugiej połowie roku, kiedy to dynamika popytu krajowego wyraźniej przyspieszy. W całym 2023 roku popyt krajowy zwiększy się o 1,7 proc., a w kolejnym roku o 3,5 proc. – prognozują autorzy raportu.

Wyższą dynamikę niż w spożyciu odnotowano w I kw. 2023 roku w nakładach brutto na środki trwałe (czyli w inwestycjach).

Według szacunków IPAG w okresie od stycznia do marca obniżyły się one o 0,1 proc., a w kolejnych kwartałach spodziewać się należy ich wzrostu.

– W całym 2023 roku wzrost ten wyniesie 1,5 proc., a w 2024 roku 4,5 proc. Tempa te będą zatem nieco wyższe niż tempa wzrostu produktu krajowego brutto. W pewnym stopniu poprawi się więc relacja nakładów brutto na środki trwałe do PKB (czyli stopa inwestycji w gospodarce narodowej), która w 2022 roku obniżyła się do poziomu zaledwie 16,7 proc. Niska stopa inwestycji negatywnie wpływa na możliwości rozwojowe polskiej gospodarki w średnim i dłuższym okresie – wynika z raportu.

– Możliwości szybszego wzrostu nakładów inwestycyjnych, nadającego większej dynamiki wzrostowi gospodarczemu hamowane są wysoką stopą inflacji, wysokimi stopami procentowymi oraz niepewną sytuacją międzynarodową, także trudnym do przewidzenia kierunkiem polityki gospodarczej rządu, w tym polityki fiskalnej, zwłaszcza w kontekście zbliżających się wyborów – napisano także w materiale.

IPAG prognozuje też, że w całym 2023 r. wartość dodana w przemyśle zwiększy się o 1,9 proc., a produkcja sprzedana przemysłu o 2,2 proc. W 2024 r. tempa te wyniosą odpowiednio: 3 proc. i 4,8 proc.

Czytaj także: