{"vars":{{"pageTitle":"Moody’s: Polska wśród najbardziej narażonych na kryzys rynków rozwijających się w Europie. Powodem zadłużenie samorządów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dlug-publiczny","finanse-publiczne","koronawirus","main","moodys","podatki","samorzady"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"29 lipca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":59178}} }
300Gospodarka.pl

Moody’s: Polska wśród najbardziej narażonych na kryzys rynków rozwijających się w Europie. Powodem zadłużenie samorządów

Potrzeby finansowe samorządów lokalnych i regionalnych pięciu rozwijających się gospodarek przekroczą w tym roku 25 miliardów euro. Jeden z największych wzrostów zadłużenia będzie miał miejsce w Polsce – uważają analitycy Moody’s.

Moody’s, jedna z trzech głównych agencji ratingowych na świecie, wzięła pod lupę pięć państw, które według inwestorów można zaklasyfikować jako europejskie gospodarki wschodzące: Czechy, Polskę, Węgry, Rosję i Turcję.

W raporcie o budżetach lokalnych i regionalnych władz w obliczu pandemii koronawirusa analitycy stwierdzili, że w 2020 roku zostaną one obciążone deficytami i zadłużeniem, ale ustabilizują się w 2021 r.

Pandemia Covid-19 powoduje kurczenie się gospodarek, co spowoduje mniejsze dochody podatkowe i dochody z innych źródeł.

Kryzys wywołany koronawirusem sprawi, że potrzeby finansowe samorządów we wspomnianych pięciu krajach przekroczą w 2020 roku 25 mld euro. Dla porównania, w 2019 roku wyniosły 21 mld euro.

Na Polskę przypada kwota 7,2 mld euro. To druga najwyższa kwota po Rosji (11,7 mld).

Jak jednak twierdzi Vladlen Kuznetsov, wiceprezes i starszy analityk w Moody’s, współautor raportu, ten rok będzie dla samorządów szokiem finansowym, ale “będą one w stanie się z niego podnieść dzięki połączeniu elastyczności fiskalnej, niskiemu obciążeniu długiem i niskiemu ryzyku refinansowania”.

Według Moody’s spośród pięciu analizowanych państw Polska i Turcja są najbardziej narażone na przedłużający się kryzys. W przypadku Polski powodem jest umiarkowana efektywność, a w Turcji – wysoki poziom zadłużenia.

Z kolei największy wzrosty poziomu zadłużenia spodziewane są w Turcji, Polsce i na Węgrzech. Analitycy oszacowali, że w Polsce zadłużenie wzrośnie on o 15 proc.

Dla Polski spodziewane jest odbicie w 2021 roku dzięki silnej gospodarce kraju i dobrym długoterminowym perspektywom wzrostu. Potrzeby inwestycyjne w dużej mierze zaspokajane są przez fundusze unijne, na których silnie opierają się budżety polskich miast.

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy budżetowej na 2021 rok