{"vars":{{"pageTitle":"Naukowcy z Oxfordu sprawdzą, czy leki na HIV leczą COVID-19","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["koronawirus","medycyna","nauka","pandemia","pandemia-koronawirusa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"24 marca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":45547}} }
300Gospodarka.pl

Naukowcy z Oxfordu sprawdzą, czy leki na HIV leczą COVID-19

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego rozpoczęli nowe badanie kliniczne mające na celu zbadanie efektów potencjalnego leczenia farmakologicznego pacjentów przyjętych do szpitala z COVID-19.

Pierwsi pacjenci zostali już zrekrutowani. Obecnie nie ma konkretnych metod leczenia COVID-19, możliwe jednak, że istniejące leki, zwykle stosowane przy leczeniu innych chorób, mogą przydać się w kuracji COVID-19.

Badane pod tym kątem są Lopinawir-Rytonawir, zwykle stosowany w leczeniu HIV, oraz deksametazon steroidowy, który jest stosowany w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Bezpieczeństwo i skutki uboczne obu leków są dobrze znane.

Możliwość przyłączenia się do eksperymentu zostanie zaoferowana dorosłym pacjentom, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na COVID-19 w państwowych szpitalach w Wielkiej Brytanii, a którzy nie zostali wykluczeni z powodów medycznych.

Wszyscy pacjenci otrzymają standardową opiekę. Pacjenci przystępujący do badania będą przydzielani losowo przez komputer, aby otrzymać jeden z dwóch badanych leków lub nie otrzymają żadnych dodatkowych leków.

Umożliwi to naukowcom sprawdzenie, czy którykolwiek z możliwych nowych sposobów leczenia jest bardziej lub mniej skuteczny niż obecnie stosowany w przypadku pacjentów z COVID-19.

Czytaj też:

>>>Prace nad szczepionką na Covid19 jak misja na Marsa.USA wysyłają łazik, ale w nim może być kilka polskich rozwiązań [wywiad 300Gospodarki]

>>>Konflikt o ibuprofen. WHO i Europejska Agencja Leków nie widzą przeciwwskazań dla stosowania tego leku