{"vars":{{"pageTitle":"Negocjacje w sprawie KPO dla Polski idą „bardzo dobrze”, ale Izba Dyscyplinarna musi zniknąć","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["izba-dyscyplinarna","krajowy-fundusz-odbudowy","krajowy-plan-odbudowy","main","polityka","praworzadnosc","sady","spor-o-praworzadnosc","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"28 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":283190}} }
300Gospodarka.pl

Negocjacje w sprawie KPO dla Polski idą „bardzo dobrze”, ale Izba Dyscyplinarna musi zniknąć

Negocjacje w sprawie uruchomienia miliardów z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski idą „bardzo dobrze”, ale Izba Dyscyplinarna musi zostać rozwiązana, aby środki mogły być wypłacone  – powiedział 300Gospodarce unijny urzędnik znający kulisy sprawy.  

Jak powiedział nam urzędnik Komisji Europejskiej, który zastrzegł anonimowość, w obliczu tego kryzysu, jakim jest wojna w Ukrainie, Unia musi się starać „jak nigdy” zachować jedność Wspólnoty, ale nie może zapominać o codziennych obowiązkach.

Dlatego kontynuujemy dialog z wszystkimi krajami członkowskimi dotyczący także zasad praworządności – tak samo, jak rozmawiamy z nimi o kwestiach polityki rolnej i innych podstawowych kwestiach, którymi zajmuje się Unia – wskazuje przedstawiciel Komisji.

Jeśli chodzi o uruchomienie środków z KPO dla Polski, zdaniem urzędnika KE, „negocjacje idą bardzo dobrze, został zrobiony duży postęp”.

Widzimy pierwsze od lat pozytywne sygnały, że te zmiany zajdą – mówi 300Gospodarce urzędnik KE o zmianach dot. systemu prawnego zaproponowanych m. in. przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Te pozytywne sygnał z Polski muszą jednak wejść w życie, aby możliwa była wypłaca miliardów przeznaczonych dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy.

Osoba z Komisji Europejskiej, z którą rozmawiała 300Gospodarka, doprecyzowała, że nie wystarczy projekt ustawy – aby Polska otrzymała środki w najbliższym możliwym terminie uzgodnionym w KPO, Izba Dyscyplinarną „w takiej formie, jaką znamy ją dzisiaj”, musi zostać rozwiązana. Tak wynika z terminów uzgodnionych przez Komisję i kraj członkowski.

Doceniamy zapowiedź rozwiązania aby Dyscyplinarnej, ale zapowiedź nie jest wystarczająca. Dlatego spytaliśmy Polskę, gdzie jest plan i timeline tego rozwiązania – wskazuje przedstawiciel z KE. Osoba ta jednocześnie przypomniała, że nie ma już możliwości wypłat środków z góry, ponieważ na tym etapie Fundusz Odbudowy przewiduje środki na podstawie postępów w realizowaniu KPO, w tym wejście w życie reform.

Dotychczas Polska nie otrzymuje pieniędzy z KPO, bo plan polskiego rządu nie został zaakceptowany. Komisja ma zastrzeżenia do stanu praworządności w Polsce, a szczególnie do funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Warunek jej likwidacji miał się znaleźć w polskim KPO i takie oczekiwanie wyraziła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen pod koniec października 2021 roku. Deklarację likwidacji Izby składali szef PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki, ale na razie do tego nie doszło.

Jak pisaliśmy 23 marca, zablokowanie KPO to jeden z czynników powodujących osłabienie złotego. Napływ 23,9 mld euro grantów i 11,5 mld euro pożyczek w ramach programu do Polski oprócz wzmocnienia naszego budżetu i dofinansowania ważnych projektów mógłby bezpośrednio działać na kurs złotego, gdyby rząd chciał je wymieniać bezpośrednio na rynku.

Kaczyński: decyzja o dymisji ministra Nowaka była słuszna. Sprawa KPO jest „mocno skomplikowana”