{"vars":{{"pageTitle":"Niemiecka firma energetyczna RWE chce być neutralna klimatycznie już w 2040 roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biomasa","co2","dwutlenek-wegla","ekologia","emisja","energetyka","energia-odnawialna","energia-weglowa","innogy","neutralnosc-klimatyczna","niemcy","ochrona-klimatu","ochrona-srodowiska","odnawialne-zrodla-energii","oze","paliwa-kopalne","przemysl","przemysl-wydobywczy","rwe","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 października 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":21149}} }
300Gospodarka.pl

Niemiecka firma energetyczna RWE chce być neutralna klimatycznie już w 2040 roku

Niemiecki koncern energetyczny RWE ogłosił uruchomienie nowej strategii, w ramach której chce być neutralny klimatycznie do 2040 roku, pisze EDIE.

Spółka zamierza osiągnąć swój cel poprzez wielomiliardowe inwestycje w odnawialne źródła energii, likwidacje działających obecnie elektrowni węglowych oraz wspieranie technologii przechwytywania i składowania dwutlenku węgla.

Firmie udało się już od 2012 roku obniżyć swoją emisję CO2 o ponad 30 proc. – co oznacza, że wyemitowała ona o ponad 60 mln metrów sześciennych tego gazu mniej do atmosfery.

„To wielkie zadanie stojące przed RWE – mamy jednak bardzo jasną strategię osiągnięcia celu. W sposób konsekwentny i odpowiedzialny wygasimy nasze źródła paliw kopalnych. Co więcej, dokonamy też wielkich inwestycji w energetykę słoneczną i wiatrową, jak również technologie składowania o dużej objętości” – powiedział Rolf Martin Schmitz, szef RWE.

Spółka ogłosiła, że zgodnie z zaleceniami federalnej Komisji Zmian Strukturalnych, zamierza wygasić swoją ostatnią elektrownię węglową w Wielkiej Brytanii, nim zrobi to w Niemczech.

Zgodnie z polityką holenderskiego rządu planującego wycofanie się z węgla do 2030 roku, firma zmieni także swoje elektrownie w Eemshaven i Amer w zakłady produkujące energię elektryczną z biomasy.

Przedsiębiorstwo będzie przeznaczać 1,5 mld euro rocznie na rozwój lądowych i morskich farm wiatrowych, fotowoltaiki, oraz technologii składowania CO2. Skala inwestycji może wzrosnąć do 2-3 mld euro rocznie w przypadku rozwoju projektów partnerskich.

W Polsce Grupa RWE znana jest przede wszystkim z prowadzenia działalności na terenie Warszawy, gdzie jej spółki funkcjonują obecnie pod marką innogy – innogy Polska (zajmująca się obrotem energią), oraz innogy Stoen Operator (będąca operatorem systemu dystrybucyjnego).

W kwietniu tego roku spółka innogy uruchomiła także w stolicy usługę wynajmu samochodów elektrycznych na minuty.

Oprócz tego RWE za pośrednictwem spółki RWE Energie Odnawialne rozwija działalność polegającą na budowie elektrowni wiatrowych w Polsce.

Czytaj też:

>> Unia Europejska daje zielone światło RWE i E.ONowi na wymianę aktywów

>> RWE zamknie elektrownię węglową w Walii