{"vars":{{"pageTitle":"Obniżenie stawki podatku VAT na paliwo. Premier: Wniosek jest już w KE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","komisja-europejska","mateusz-morawiecki","pandemia","podatki","premier","szczepienia","vat","walka-z-pandemia"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"20 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":234750}} }
300Gospodarka.pl

Obniżenie stawki podatku VAT na paliwo. Premier: Wniosek jest już w KE

Kolejny wniosek, który skierowałem do Komisji Europejskiej, to obniżenie stawki podatku VAT na paliwo, powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, opowiadając o pakiecie antyinflacyjnym.

Na 4 dni przed wigilią powinniśmy życzyć sobie spokoju i bezpieczeństwa i walki z realnymi problemami, a nie z wiatrakam”, powiedział premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do tarczy antyinflacyjnej.

Od 1 stycznia obniżki cen gazu i energii na skutek obniżki cen podatku”, zakomunikował.

Premier zapowiedział również, że rząd chciałby od lutego wprowadzić tymczasowy zerowy VAT na podstawowe artykuły żywnościowe. „Drugi wniosek, który skierowaliśmy do Komisji Europejskiej, to obniżenie stawki podatku VAT na paliwo”, dodał.

Polski rząd chciałby obniżyć VAT z 23 proc. na 8 proc. na paliwa silnikowe (m.in. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzyna, gaz skroplony LPG) w terminie od 20 grudnia do 31 maja przyszłego roku. Byłby to element rządowej tarczy antyinflacyjnej.

Według Ministerstwa Finansów, wzrost cen paliw sprawia, że drożeją koszty transportu, dostaw, a także towarów i usług, również tych podstawowych, takich jak żywność.