{"vars":{{"pageTitle":"Orlen chce wydobywać ropę w sposób bardziej zielony. Użyje prądu z OZE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energia-odnawialna","inwestycje","norwegia","obajtek","orlen","oze","pgnig","wydobycie-gazu"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"19 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":645833}} }
300Gospodarka.pl

Orlen chce wydobywać ropę w sposób bardziej zielony. Planuje używać prądu z OZE

Prawie dwie trzecie gazu wydobywanego przez Grupę Orlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym będzie w przyszłym roku pochodziło z instalacji zasilanych energią odnawialną dostarczaną z lądu za pomocą podmorskich linii energetycznych, podał Orlen.

Takie rozwiązanie zastosowano już na złożach Gina Krog, Ormen Lange i Duva. To pozwoli koncernowi uniknąć w 2024 roku emisji ponad 88 tys. ton dwutlenku węgla. Orlen planuje elektryfikację kolejnych złóż, w tym Fenris i Yggdrasil, które są obecnie w trakcie zagospodarowywania.

Norwegia jest dla nas kluczowym rynkiem, jeśli chodzi o zabezpieczenie dostaw gazu ziemnego do Polski. Konsekwentnie rozwijamy tam nasz potencjał wydobywczy. W listopadzie podpisaliśmy umowę kupna spółki Kufpec Norway. Dzięki temu od przyszłego roku wydobycie gazu przez Grupę Orlen w Norwegii wzrośnie aż o jedną trzecią – do ponad 4 mld m³ rocznie – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Jak dodał, wśród przejmowanych aktywów są m.in. udziały w złożu Gina Krog, które dzięki transakcji wzrosną z ok. 11 do 41 proc. W tym roku platformę Gina Krog podłączono do lądowej sieci elektroenergetycznej zasilanej OZE. To pozwoli w 2024 r. ograniczyć emisje dwutlenku węgla związane z produkcją na tej instalacji aż o 80 proc.

Orlen chce wydobywać gaz w bardziej zielony sposób

Przejęcie Kufpec Norway spowoduje, że 2/3 produkcji gazu Orlenu w Norwegii będzie prowadzone w zrównoważony sposób. W ten sposób osiągnie ambitne cele klimatyczne, które wyznaczają norweskie przepisy, i osiągnie swoje cele w zakresie wzrostu wydobycia gazu i ograniczenia związanych z nim emisji CO2.

Platformę Gina Krog podłączono do norweskiej sieci elektroenergetycznej w październiku 2023 roku poprzez kompleks wydobywczy Hohan Sverdrup. Wymagało to ułożenia około 260 km podmorskiego kabla wysokiego napięcia.

Ta inwestycja pozwoliła zdecydowanie obniżyć emisyjność procesu wydobywczego. Bez dostaw z lądu, energia potrzebna do funkcjonowania morskich platform wydobywczych jest wytwarzana poprzez spalanie eksploatowanego gazu ziemnego. Przełączenie na lądowy prąd w praktyce oznacza przejście na energię zeroemisyjną. 98 proc. elektryczności produkowanej w Norwegii pochodzi ze źródeł odnawialnych, z czego ok. 90 proc. z elektrowni wodnych.

Dzięki temu intensywność emisji związanych z wydobyciem na platformie Gina Krog w 2024 r. spadnie do 0,7 kg CO2 na baryłkę ekwiwalentu ropy naftowej. W 2023 roku było to 3,7 kg CO2 na baryłkę w 2023 r. W ten sposób w przyszłym roku Grupa Orlen uniknie emisji ok. 18,5 tys. ton dwutlenku węgla związanych z eksploatacją tego złoża, wskazano w materiale.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Przejęcie Kufpec Norway odbędzie się na przełomie roku 2023 i 2024. PGNiG Upstream Norway (PUN), spółka wydobywcza Orlenu, informuje, że wtedy złoże Gina Krog będzie głównym złożem wydobywczym. Według szacunków PUN z tego złoża wydobędzie się około 1,35 mld m³ gazu. To około 1/3 produkcji tego surowca przez tę firmę.

Inne zelektryfikowane platformy wydobywcze, które pobierają prąd z lądu, to Ormen Lange i Duva. W 2024 roku ta pierwsza dostarczy 1,1 mld m³ gazu, a druga – 0,2 mld m³.

W sumie, aż 2,6 mld m³, czyli 66 proc. gazu, który w przyszłym roku Grupa Orlen wyprodukuje w Norwegii, zostanie wydobyta przy użyciu instalacji zasilanych w 98 proc. energią ze źródeł odnawialnych – napisano w materiale.

Elektryfikacja złóż sprawia, że PUN w przyszłym roku ograniczy emisje o 88 tys. ton CO2 względem scenariusza, gdyby te złoża eksploatowano w standardowy sposób.

Zgodnie ze strategią, do 2030 r. Grupa Orlen zamierza ograniczyć emisje gazów cieplarnianych związanych z eksploatacją złóż ropy i gazu o 25 proc. w stosunku do poziomu z 2019 roku.

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej i wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie. Zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

Czytaj także: