{"vars":{{"pageTitle":"Fuzja PKN Orlen i Lotosu. Kto wykupi aktywa Lotosu?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["fuzja","gielda","komisja-europejska","lotos","mol","pkn-orlen","przemysl-rafineryjny","ropa-naftowa","saudi-aramco","stacje-benzynowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"11 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":244999}} }
300Gospodarka.pl

Fuzja PKN Orlen i Lotosu. Kto wykupi aktywa Lotosu?

12 stycznia PKN Orlen ogłosi oficjalnie, kto odkupi część aktywów Grupy Lotos. Nieoficjalne informacje z niedzieli wskazują, że będzie to Saudi Aramco i MOL.

Wykupienie aktywów Lotosu to warunek konieczny fuzji PKN Orlen i Lotosu postawiony przez Komisję Europejską. Wyraziła ona zgodę na połączenie obu firm, ale nakazała zbycie aktywów, by zmniejszyć ryzyko stworzenia monopolu na lokalnym rynku.

Warunkiem przejęcia Lotosu przez Orlen – czyli jednej kontrolowanej przez Skarb Państwa spółki przez drugą – jest zbycie ponad 80 proc. stacji benzynowych Lotosu (czyli 389 stacji paliw) oraz 30 proc. udziałów w rafinerii w Gdańsku. Decyzję o tym, jak Orlen zamierza zrealizować warunki Komisji, ma on przedstawić do 14 stycznia (piątek).

W niedzielę Radio Zet podało nieoficjalne informację, że saudyjski koncern Saudi Aramco, jeden z największych na świecie koncernów produkujących ropę naftową, wykupi rafinerię Lotosu. Z kolei niemal 400 stacji miał wedle tych doniesień kupić węgierski MOL – obok Orlenu największe w Europie Środkowej przedsiębiorstwo naftowe i gazownicze.

Z niepotwierdzonych doniesień medialnych wynika także, że o wykupieniu aktywów rozmawiały też z PKN Orlen Circle-K i polski Unimot, jednak rozmowy miały nie przynieść rezultatów.


Czytaj także: Orlen i Synthos chcą do 2030 uruchomić pierwszy mały reaktor atomowy w Polsce


W niedzielę po południu Orlen poinformował, że wszelkie informacje na temat tego, kto przejmie aktywa Lotosu, to spekulacje medialne. Dodał, że oficjalne informacje zostaną podane na konferencji prasowej 12 stycznia.

Fuzja PKN Orlen i gdańskiego Lotosu trwa już ponad 4 lata (rozpoczęła się w 2018 roku). Do jej sfinalizowania ma dojść do połowy 2022 roku. Równolegle trwają przygotowania do przejęcia przez PKN Orlen Grupy PGNiG, największego dostawcy gazu ziemnego w Polsce.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 roku, a pakiet kontrolny akcji posiada Skarb Państwa.

Grupa Lotos zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 20,9 mld zł w 2020 roku.

Orlen łamie prawa człowieka i wolność słowa? Norweski megafundusz przygląda się polskiej firmie