{"vars":{{"pageTitle":"Pieniądze na walkę z pandemią powinny pochodzić z podatku cyfrowego i od emisji CO2 - mówi w Financial Times polski minister finansów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["epidemia","epidemia-koronawirusa","financial-times","koronawirus","kryzys","kryzys-gospodarczy","ministerstwo-finansow","podatki","tadeusz-koscinski","ue","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"21 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":50747}} }
300Gospodarka.pl

Pieniądze na walkę z pandemią powinny pochodzić z podatku cyfrowego i od emisji CO2 – mówi w Financial Times polski minister finansów

Unia Europejska powinna podjąć kroki w celu nałożenia nowych podatków i walki z rajami podatkowymi, aby ograniczyć negatywne skutki ekonomiczne pandemii koronawirusa, mówi minister finansów Tadeusz Kościński.

Jak pisze Financial Times, polski minister finansów zapowiedział swoje poparcie dla proponowanego przez Francję planu stworzenia pakietu pomocowego dla państw UE dotkniętych ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa, o wartości 500 mld euro.

Jednak jego zdaniem, taki pakiet nie powinien być finansowany przy pomocy relokacji już istniejących środków UE, a raczej np. z  nowych podatków.

„Unia Europejska będzie potrzebowała dużo nowych środków do swojego budżetu i miejmy nadzieję, że znacząca ich część będzie pochodziła z innych źródeł niż budżety państw członkowskich” – powiedział Kościński.

„Wszyscy mamy problemy z koronawirusem, więc należy zwrócić większą uwagę na takie kwestie, jak raje podatkowe, podatek cyfrowy, podatek od transakcji finansowych, czy transgraniczny podatek od emisji dwutlenku węgla – czyli podatki, które najbardziej dotkną gospodarki państw nienależących do Unii” – dodał.

Jak pisze FT, zdaniem polskiego ministra finansów w 2020 roku polskie PKB skurczy się o 4 do 4,5 proc. rok do roku, a deficyt budżetowy przekroczy poziom 4 proc. Kościński oczekuje także wzrostu bezrobocia, lecz nie przewiduje konkretnej skali wystąpienia tego zjawiska.

Czytaj także:

>>> Morawiecki: Otwieramy lasy i parki, łagodzimy przepisy dla handlu i kościołów

>>> Grupa ekonomistów: Tarcza finansowa spóźniona i nie do końca precyzyjna. Ale to „duży krok w dobrym kierunku”