{"vars":{{"pageTitle":"Polska nakłada całkowite embargo na rosyjski węgiel. Jest też plan odejścia od ropy i gazu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["eksport","energetyka","gaz-ziemny","inwazja-rosji-na-ukraine","oze","premier","ropa-naftowa","wegiel"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"30 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":283732}} }
300Gospodarka.pl

Polska nakłada całkowite embargo na rosyjski węgiel. Jest też plan odejścia od ropy i gazu

Polska wprowadzi embargo na rosyjski węgiel. „Przedstawiamy najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od rosyjskich węglowodorów” – ogłosił dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

Taki plan jest potrzebny, by Europa otrzeźwiała i zrozumiała, że jest tak, jak Polska od dłuższego czasu przestrzega – Rosja używa eksportu paliw i węgla do politycznego szantażu, a ostanio także jako narzędzia wojny – mówił szef Rady Ministrów na konferencji prasowej w Mościskach, gdzie znajdują się magazyny PKN Orlen.

Robimy to wbrew zasadom, które są ustanowione – powiedział premier o embargu. I dodał: – Mamy nadzieję, że cała polska klasa polityczna wykaże się tu patriotyzmem i poprze nasze działania, mimo że są sprzeczne z zasadami ustanowionymi przez UE.

Ustawa dot. zakazu importu węgla z Rosji może być przyjęta przez parlament już w kwietniu, a więc w ciągu kilku tygodni.

Polski rząd planuje także całkowite odejście od ropy z Rosji do 2022 roku dzięki dywersyfikacji źródeł dostaw – wskazał premier.

Jeśli chodzi o gaz ziemny, to tu Polska okazała się bardzo przewidująca. Dzięki naszym inwestycjom jak LNG czy Baltic Pipe już wkrótce będziemy niezależni od Rosji w tej kwestii – podał także.

Mateusz Morawiecki podał również, że Polska będzie apelowała do Komisji Europejskiej o wprowadzenie podatku od zakupu rosyjskich węglowodorów – tak, by obciążyć europejskie państwa decydujące się na dalszy import z Rosją.

UE nadal importuje paliwa i węgiel z Rosji

Zapowiedź embarga na rosyjskie węglowodory została ogłoszona kilka dni po szczycie Rady Europejskiej, na której Polska miała namawiać kraje UE do nałożenia sankcji na import rosyjskich surowców energetycznych.

Na taki krok zdecydowała się Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Komisja Europejska nie podjęła tej decyzji. Dlatego podejmujemy ją sami – wskazał premier.

W poniedziałek komisarz UE ds. zielonej transformacji, Frans Timmermans, na spotkaniu z dziennikarzami, w którym uczestniczyła 300Gospodarka, wskazywał jednak, że KE nie wykluczyła takiej opcji. Kwestia embarga na węgiel, gaz i ropę z Rosji „nadal jest na stole” – stwierdził.

Jednak priorytetem dla UE jest to, by sankcje te były bardziej dotkliwe dla Rosji niż dla Wspólnoty, dodał.

Polityka energetyczna Polski

Rada Ministrów przyjęła nowe założenia polityki energetycznej. Od teraz jedną z jej zasad będzie także kwestia suwerenności energetycznej – podała na konferencji Anna Moskwa, szefowa resortu klimatu.

Wskazała również, że na zapowiedziane zmiany są przygotowane polskie instytucje, a także infrastruktura – porty do importu surowców oraz magazyny.

Premier wskazywał z kolei, że dużą szansą – i koniecznością, jeśli chodzi o uniezależnienie się od „ruskiej ropy, ruskiego gazu”, jest rozwój energetyki odnawialnej. Minister Moskwa wskazywała, że priorytetami rozwoju OZE w Polsce będą fotowoltaika, morska energetyka wiatrowa, ale także energetyka jądrowa – zarówno, jeśli chodzi o wielkoskalową elektrownią, jak i rozwój małych reaktorów SMR.


Więcej o możliwości odejścia Polski i Unii Europejskiej od rosyjskich węglowodorów pisaliśmy w tych artykułach: