Za niemal jedną czwartą – 23 proc. – zużycia energii w Unii Europejskiej w 2022 odpowiadała energia odnawialna. W porównaniu z 2021 rokiem nastąpił nieznaczny wzrost udziału OZE – o 1,1 proc.
Szwecja została liderem odnawialnych źródeł energii w Europie, uzyskując niemal dwie trzecie (66 proc.) całkowitego zużycia energii brutto z odnawialnych źródeł w 2022 roku. Przyczyniły się do tego wykorzystanie energii wodnej, wiatrowej, oraz biopaliw.
Na drugim miejscu najnowszego zestawienia znalazła się Finlandia (48 proc.) która wykorzystując podobne produkty energetyczne co Szwedzi, nieznacznie wyprzedziła Łotwę (43,3 proc.) – wynika z najnowszych danych Eurostatu. Coraz popularniejsze stają się również pompy ciepła.
Dania (41,6 proc.) i Estonia (38,5 proc.) również uzyskały większość energii odnawialnej z wiatru i biopaliw. Portugalia (34,7 proc.) korzystała z stałych biopaliw, energii wiatrowej, wodnej i pomp ciepła, podczas gdy Austria (33,8 proc.) głównie wykorzystywała energię wodną i stałe biopaliwa.
Udziały poniżej średniej UE
Z drugiej strony, najniższe udziały energii odnawialnej odnotowano w Luksemburgu (14,4 proc), Belgii (13,8 proc.) na Malcie (13,4 proc.) oraz w Irlandii (13,1 proc.).
Polska w tym zestawieniu znajduje się m.in przed Holandią i Węgrami, ale poniżej poziomu średniej unijnej. Udział OZE w 2022 wyniósł w `Polsce 16,9 proc.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Na przestrzeni lat można zauważyć zmiany w udziale energii odnawialnej w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Bułgaria odnotowała ponad 6 proc. spadek udziału energii odnawialnej z powodu problemów z certyfikacją określonych biopaliw, podczas gdy Dania zanotowała wzrost o około 10 punktów procentowych, głównie ze względu na zmniejszenie transferów statystycznych.
Estonia zwiększyła swój udział o około 7,5 punktu procentowego, głównie przez zgłoszenie wykorzystania pomp ciepła do celów grzewczych. Natomiast Irlandia odnotowała ponad 3,5 punktowy spadek, między innymi ze względu na decyzję o niekorzystaniu ze transferów statystycznych i problemy z certyfikacją biopaliw, podano.
Mimo tych zmian, udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii w UE rośnie od 2004 roku, choć niektóre lata i sektory odnotowały spadki.