{"vars":{{"pageTitle":"Prognozy ekonomiczne na 2024 rok. Co zagraża wzrostowi gospodarczemu w Unii Europejskiej?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["2024-rok","analiza-makroekonomiczna","ceny-energii","ceny-towarow-i-uslug","main","najnowsze","prognozy-na-2024","unia-europejska","wzrost-gospodarczy"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"18 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":643767}} }
300Gospodarka.pl

Prognozy ekonomiczne na 2024 rok. Co zagraża wzrostowi gospodarczemu w Unii Europejskiej?

Spowolnienie zagranicznego popytu, napięcia geopolityczne oraz skoki cen energii i surowców to największe potencjalne czynniki zagrażające prognozom wzrostu gospodarczego w 2024 roku. UE dodatkowo musi mierzyć się z restrykcyjną polityką pieniężną w krajach członkowskich i zmianami strukturalnymi w energetyce, wynika z raportu opublikowanego przez Europejską Konfederację Instytutów Ekonomicznych (AIECE).

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) informuje, że główne zagrożenia dla wzrostu gospodarczego w 2024 roku, to słaby popyt zagraniczny oraz nieustające napięcia geopolityczne. W porównaniu do ubiegłego roku, obserwuje się zmianę w ocenie czynników ryzyka, związanych z głównymi zagrożeniami dla wzrostu. Aktualnie, mniejszość instytutów wskazuje na problemy ze strony podaży, zaś większość zwraca uwagę na zakłócenia w łańcuchach dostaw jako czynnik o mniejszym ryzyku.

Prognozy dotyczące polityki fiskalnej i monetarnej strefy euro na nadchodzący rok wskazują na ograniczenia, które mogą wpłynąć na wzrost gospodarczy. Wszystkie think tanki prognozują, że EBC utrzyma „jastrzębie” nastawienie, z czego 38 proc. jest mocno przekonana o takich działaniach. Około 75 proc. członków uważa, że takie nastawienie jest korzystne, informuje Polski Instytut Ekonomiczny.

Co czwarty członek AIECE sądzi, że EBC powinien prowadzić neutralną politykę, aby nie tłumić wzrostu gospodarczego. Podobna opinia dotyczy polityki fiskalnej państw strefy euro. 56 proc. think tanków spodziewa się zacieśniania fiskalnego w przyszłym roku, głównie za sprawą Niemiec oraz Niderlandów.


Czytaj także: Unia Europejska stawia się Chinom. Europa chce uczciwej konkurencji i sprawiedliwego handlu



Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Transformacja energetyczna spowolni rozwój?

Raport AIECE zwraca również uwagę na ryzyko związane z transformacją energetyczną, która w perspektywie długoterminowej przyniesie korzyści, ale może skutkować krótkoterminowym spowolnieniem wzrostu gospodarczego w UE. Niższy wzrost ma być jednak przejściowy, a inwestycje w sektor energetyczny przyniosą poprawę konkurencyjności po 2030 roku.

W odpowiedzi na te wyzwania, instytuty w AIECE zalecają reformy mające na celu poprawę konkurencyjności UE. Uwaga ma być skupiona przede wszystkim na inwestycjach zarówno ze strony sektora prywatnego, jak i publicznego, a także na stworzeniu lepszych warunków współpracy między uniwersytetami a biznesem.

Ponadto, instytucje proponują odpowiednie regulacje wspierające prywatne inwestycje, a także promocję publicznych inwestycji mających na celu efektywne wykorzystanie i recykling surowców krytycznych.

Polecamy także: