{"vars":{{"pageTitle":"Rząd chce przekazać samorządom miliardy w ramach walki z inflacją","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["budzet","energetyka","inflacja","jst","najnowsze","podatek-pit","podatki","projekt-ustawy","samorzady","ustawa"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"22 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":344621}} }
300Gospodarka.pl

Rząd chce przekazać samorządom miliardy w ramach walki z inflacją

Rząd chce przekazać jednostkom samorządu terytorialnego (JST) dodatkowo 13,67 mld zł na wsparcie inwestycji z zakresu poprawy efektywności energetycznej oraz na ograniczanie kosztów zakupu ciepła ponoszonych przez odbiorców. Pieniądze miałyby trafić do samorządów jeszcze tym roku.

Środki mają być zasilone z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Ze względu na dodatkowe środki w tym roku, planowane jest odstąpienia od przekazania w części rozwojowej subwencji ogólnej w roku 2023.

Projektowane rozwiązania mają znaleźć się w projekcie nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, której przyjęcie planowane jest przez Radę Ministrów w III kwartale.

– Przedłożenie projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw jest związane z potrzebą wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w realizacji ich zadań publicznych, w tym szczególnie istotnych obecnie zadań z zakresu poprawy efektywności energetycznej oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła ponoszonych przez odbiorców. Ważne znaczenie ma też potrzeba wzmocnienia jednostek samorządu terytorialnego w obszarze inwestycyjnym – czytamy w wykazie.

Samorządy będą mogły dysponować dodatkowymi środkami już w 2022 r., co jest istotne, biorąc pod uwagę obserwowany wzrost cen, który jest wynikiem odziaływania wielu czynników nakładających się na siebie, w szczególności pandemii COVID-19 oraz inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę, podano także w rządowym dokumencie.

Proponowane rozwiązania obejmują przede wszystkim możliwość przekazania jednostkom samorządu terytorialnego w roku 2022 dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych w kwocie 13,673 mld zł.

Na czym polega zmiana?

Projekt zakłada rozwiązania obligujące jednostki samorządu terytorialnego do przeznaczenia w latach 2022-2025 na wymienione wyżej zadania wydatków w kwocie nie mniejszej niż równowartość 15 proc. z otrzymanych w 2022 r. dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Konsekwencją proponowanego rozwiązania jest konieczność wprowadzenia dodatkowych przepisów w zakresie danych uwzględnianych przy ustalaniu na rok 2023 subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego, na rok 2024 korekty dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych.

W planach jest również dostosowanie reguł fiskalnych obowiązujących jednostki samorządu terytorialnego do obecnej sytuacji ekonomiczno-finansowej, tj. wprowadzenie czasowych preferencji w zakresie zasady zrównoważenia części bieżącej budżetu jednostki samorządu terytorialnego oraz limitu długu.

Planowane jest także wydłużenie o rok okresu wydatkowania środków otrzymanych z budżetu państwa przez gminy w roku 2021 na wsparcie finansowe inwestycji w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę oraz w zakresie kanalizacji.

Miliardy złotych nadwyżki w budżetach samorządów. Znamy dane za I półrocze