{"vars":{{"pageTitle":"Skok cen prądu winduje kurs uprawnień do emisji CO2. Już prawie 90 euro za tonę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["budzet","budzet-2021","ceny-energii","ceny-gazu","certyfikaty","co2","emisja-co2","eu-ets","inflacja","main","wegiel"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"8 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":229143}} }
300Gospodarka.pl

Skok cen prądu winduje kurs uprawnień do emisji CO2. Już prawie 90 euro za tonę

Certyfikat uprawniający do wyemitowania tony CO2 kosztuje już niemal 90 euro. To rekordowo dużo. Ceny energii elektrycznej w całej Europie również są na wyśrubowanych poziomach.

Od początku tego roku cena certyfikatów się potroiła. Na początku stycznia kurs wynosił około 33 euro za tonę.

 

Certyfikaty drożeją, bo rynek spodziewa się wzrostu zapotrzebowania na energię z węgla – a więc również większego popytu na uprawnienia do emisji CO2. Europa ma problemy z dostępem do innych źródeł energii, zwłaszcza gazu, po tym, jak główny dostawca – Gazprom – ograniczył podaż tego surowca, tłumacząc to koniecznością uzupełnienia stanu magazynów w Rosji.

Dodatkowo zapotrzebowanie na energię rośnie ze względu na bardzo niskie temperatury w Europie. Agencja Bloomberg podaje ceny energii z dostawą w przyszłym roku wzrosły w środę o prawie 11 proc. w Niemczech i 7,7 proc. we Francji. Kontrakt na dostawę energii w 2022 r. na rynku niemieckim, który jest punktem odniesienia dla całej Europy, wynosi już 184,3 euro za megawatogodzinę, jego francuski odpowiednik kosztuje 211 euro.

„Firmy energetyczne spalają więcej paliw kopalnych, więc ceny emisji dwutlenku węgla również wzrosły do rekordowego poziomu 89,37 euro za tonę, a traderzy zakładają się, że przed przed końcem roku przekroczą 100 euro” – pisze Bloomberg.

Ale niektóre państwa członkowskie UE od dawna zwracają uwagę, że obecny system handlu prawami do emisji jest zbyt otwarty dla inwestorów finansowych, co  w obliczu takich kryzysów energetycznych, jak obecnie, powoduje ryzyko wystąpienia spekulacji.

„Istnieje znacząca korelacja między rosnącymi poziomami cen [w ETS] a zwiększoną obecnością podmiotów zwykle nie działających na tym rynku, zwłaszcza od lipca 2020 r.” – zwracał uwagę hiszpański rząd w dokumencie przesłanym Komisji Europejskiej pod koniec września 2021 r.

Polski rząd również zapowiada postulowanie zmian w EU ETS. Rosnące ceny uprawnień gwałtownie windują w górę ceny energii elektrycznej wytwarzanej z węgla. Według wyliczeń analityków Biura Maklerskiego Banku Pekao, certyfikaty CO2 to już trzy czwarte kosztu wytworzenia energii w Polsce.

Z drugiej strony wysoki kurs uprawnień do emisji CO2 to dobra wiadomość dla budżetu. Polski rząd sprzedaje na aukcjach uprawnienia, które otrzymuje wcześniej za darmo. W środę 8 grudnia sprzedał ponad 2 mln uprawnień po kursie 87,45 euro.

Budżet zarabia krocie na uprawnieniach do emisji CO2. Plan już przekroczony o 70%