{"vars":{{"pageTitle":"Tarcza antyinflacyjna będzie działać dłużej? NBP: To zmniejszyłoby inflację o 1,7%","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny","inflacja","makroekonomia","narodowy-bank-polski","nbp","projekcja","stopy-procentowe","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"11 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":274657}} }
300Gospodarka.pl

Tarcza antyinflacyjna będzie działać dłużej? NBP: To zmniejszyłoby inflację o 1,7%

Gdyby tarcza antyinflacyjna działała do końca roku, to inflacja byłaby niższa o 1,6-1,7 proc. od obecnie prognozowanej, ocenia zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego (NBP) Jacek Kotłowski.

NBP przedstawił szczegóły nowej projekcji inflacji i PKB. Wynika z niej m.in., że inflacja w tym roku może być dwucyfrowa i wynieść 10,8 proc. Jednak w założeniach do projekcji przyjęto, że rządowa tarcza antyinflacyjna, czyli obniżki podatków pośrednich m. in. na żywność, energię i paliwa, będzie obowiązywać do końca lipca.

Ale ekonomiści banku centralnego policzyli także, jaki byłby efekt przedłużenia działania tarczy do końca roku. Większość ekspertów rynkowych zakłada, że w obliczu tak dużego przyspieszenia wzrostu cen, jak obecnie, rząd zdecyduje się wydłużyć działanie tarcz.

– Gdyby tarcza mogła być utrzymana do końca 2022 roku, to inflacja w tym roku wyniosłaby 9,1 proc. – powiedział podczas prezentacji projekcji Jacek Kotłowski, zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.

Jego zdaniem w takim wariancie szczyt inflacji już był. Jednak w wariancie podstawowym, w którym tarcza przestaje działać z końcem lipca, inflacyjny pik przypada na III kwartał i wynosi 12,1 proc.