{"vars":{{"pageTitle":"NBP: rządowa tarcza antyinflacyjna obniży inflację. Przejściowo nawet o 3,4 pkt procentowego","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny","ceny-benzyny","ceny-energii","ceny-gazu","inflacja","nbp","rzad","tarcza-antyinflacyjna"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"11 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":245056}} }
300Gospodarka.pl

NBP: rządowa tarcza antyinflacyjna obniży inflację. Przejściowo nawet o 3,4 pkt procentowego

Rządowa tarcza antyinflacyjna powinna obniżyć inflację, przejściowo nawet o 3,4 pkt procentowego, uważa Marta Kightley z zarządu Narodowego Banku Polskiego.

„W krótkim okresie ograniczająco na inflację będzie wpływać obniżka części podatków w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej. Według szacunków NBP uchwalone i zapowiedziane programy w ramach tarczy przyczynią się do obniżenia inflacji CPI przejściowo nawet o 3,4 pkt procentowego” – powiedziała Kightley na posiedzeniu sejmowych komisji finansów i rozwoju.

Jak dodała, w wyniku tarcz średnioroczna inflacja w 2022 r. powinna się obniżyć o 1,2 pkt procentowego.

„W średnim okresie inflacja zostanie obniżona przez zacieśnienie polityki pieniężnej przez NBP. Od października NBP czterokrotnie podwyższył stopy procentowe podnosząc w sumie stopę referencyjną o ponad 2 pkt procentowe” – powiedziała członkini zarządu NBP.

Rząd opracował zestaw działań, które sprowadzają się do obniżek podatków pośrednich od paliw, gazu i energii elektrycznej, a także wprowadzenia dodatków osłonowych dla osób o najniższych dochodach. Zapowiada także wprowadzenie zerowego VAT na żywność.

Podwyżka stóp procentowych w lutym może nie wystarczyć. „Mamy inflacyjny pożar” [WYWIAD]